8.2 FEJEZET

A JÁRMŰ SZEMÉLYZET KÉPZÉSÉRE VONATKOZÓ
KÖVETELMÉNYEK

 

8.2.1                Alkalmazási terület és a járművezetők képzésére vonatkozó általános követelmények

8.2.1.1             A veszélyes árut szállító jármű vezetőjének az illetékes hatóság által kiállított bizonyít­vánnyal kell rendelkeznie, amely igazolja, hogy részt vett a veszélyes áruk szállítása során betartandó különleges követelményekre vonatkozó képzésen és sikeresen levizsgázott.

8.2.1.2             A veszélyes árut szállító jármű vezetőjét alaptanfolyami képzésben kell részesíteni. A képzést az illetékes hatóság által jóváhagyott tanfolyam keretében kell nyújtani. A képzés alapvető célja, hogy a járművezető tudatában legyen azoknak a veszélyeknek, amelyek a veszélyes anyagok szállítása során keletkeznek, és megszerezze azokat az alapismereteket, amelyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy egy baleset bekövetkezésének való­színűségét minimálisra csökkentse, illetve, ha a baleset bekövetkezett, képes legyen azoknak a biztonsági intézkedéseknek a megtételére, amelyek szükségesnek bizonyulhatnak a saját maga és a közbiztonság, illetve a környezet védelme érdekében a baleset hatásainak korláto­zásához. Ennek a képzésnek, amely minden, veszélyes árut szállító jármű vezetőjének alapképzését jelenti, legalább a 8.2.2.3.2 pontban meghatározott témákra kell kiterjednie és egyéni gyakorlati oktatást is kell tartalmaznia. Az illetékes hatóság egyes veszélyes árukra, ill. egyes osztály(ok)ra korlátozott alaptanfolyamot is engedélyezhet. Az ilyen korlátozott alap­tanfolyam azonban nem jogosít a 8.2.1.4 bekezdésben említett tanfolya­mon való részvételre.

8.2.1.3             A rögzített tartányban, az 1 m3-nél nagyobb befogadóképességű leszerelhető tartányban veszélyes árut szállító járművezetőknek, ill. MEMU-k vezetőinek, az 1 m3-nél nagyobb összbefogadóképességű battériás járműben veszélyes árut szállító járművezetőknek, a 3 m3-nél nagyobb egyedi befogadóképességű tankkonténerben, mobil tartányban, illetve MEG konténerben veszélyes árut szállító szállítóegységek járművezetőinek, ill. MEMU-k vezetőinek tartányos szakosító tanfolyamon is részt kell venniük, amelynek legalább a 8.2.2.3.3 pontban leírt témákra kell kiterjednie. Az illetékes hatóság egyes veszélyes árukra, ill. egyes osztály(ok)ra korlátozott tartányos szakosító tanfolyamot is engedélyezhet. Az ilyen korlátozott tartányos szakosító tanfolyam azonban nem jogosít a 8.2.1.4 bekezdésben említett tanfolya­mon való részvételre.

8.2.1.4             Az 1.4S osztályozási kódú anyagok kivételével az 1 osztály és a 7 osztály anyagait és tárgyait szállító járművek vezetőinek szakosító tanfolyamon kell részt venniük, amely legalább a 8.2.2.3.4, ill. a 8.2.2.3.5 pontban leírt témákra terjed ki.

8.2.1.5             Minden tanfolyamnak, gyakorlati oktatásnak, vizsgának és az illetékes hatóság tevékeny­ségének meg kell felelnie a 8.2.2 szakasz előírásainak.

8.2.1.6             Minden olyan bizonyítványt, amely megfelel ezen szakasz előírásainak és amelyet valamely Szerződő Fél illetékes hatósága a 8.2.2.8 bekezdés szerint adott ki, a többi Szerződő Fél illetékes hatóságai a bizonyítvány érvényességi idején belül elfogadnak.

8.2.2                A járművezetők képzésére vonatkozó különleges követelmények

8.2.2.1             A szükséges ismereteket és jártasságot elméleti tanfolyamot és gyakorlati oktatást magában foglaló képzésen kell megszerezni. A tudásról vizsgán kell számot adni.

8.2.2.2             A képző szervnek biztosítania kell, hogy az oktatók megfelelő tudással rendelkezzenek a veszélyes áru szállítás szabályozásáról és az azzal kapcsolatos képzési követelményekről, illetve figyelembe veszik az ezekben bekövetkezett fejlődést. A képzésnek gyakorlatiasnak kell lennie. A képzési programnak a 8.2.2.3.28.2.2.3.5 pontban feltüntetett témák tekin­tetében meg kell felelnie a 8.2.2.6 bekezdés szerinti jóváhagyásnak. A képzésnek egyéni gyakorlati oktatást is kell tartalmaznia (lásd a 8.2.2.3.8 pontot).

8.2.2.3             A képzés felépítése

8.2.2.3.1          A képzést alaptanfolyam és – ha szükséges – szakosító tanfolyam keretében kell nyújtani. A kezdő alap- és a szakosító tanfolyam egyazon képző szerv által, egyazon alkalommal összevont tanfolyam keretében is megszervezhető.

8.2.2.3.2          Az alaptanfolyamnak legalább a következő témákra kell kiterjednie:

a)   a veszélyes áruk szállítására vonatkozó általános előírásokra;

b)   a főbb veszélytípusokra;

c)   a hulladékok szállításával kapcsolatos környezetvédelmi információkra;

d)   a különböző veszélytípusoknak megfelelő megelőző és biztonsági intézkedésekre;

e)   a baleset utáni magatartásra (elsősegélynyújtás, a forgalom biztosítása, a védő­felszerelések használatára vonatkozó alapismeretek, írásbeli utasítás stb.);

f)    a jelölésre, a bárcázásra, a nagybárcákkal és a narancssárga táblákkal való jelölésre;

g)   arra, hogy a járművezetőnek mit kell és mit nem szabad tennie a veszélyes áruk szállítása során;

h)   a járművek műszaki felszerelésének céljára és működésmódjára;

i)    az ugyanazon járműbe vagy konténerbe való együvé rakási tilalmakra;

j)    a veszélyes áruk be- és kirakása során betartandó óvintézkedésekre;

k)   a polgári felelősségre vonatkozó általános információkra;

l)    a multimodális szállítási tevékenységekre vonatkozó információkra;

m)  a küldeménydarabok kezelésére és rakodására;

n)   az alagutakban való forgalomkorlátozásra és az alagutakban való viselkedésre (rendkívüli események megelőzése, biztonság, teendők tűz vagy más veszélyhelyzet esetén stb.);

o)   a közbiztonság tudatosítására.

8.2.2.3.3          A tartányos szállításra vonatkozó szakosító tanfolyamnak legalább a következő témákra kell kiterjednie:

a)   a járművek menet közbeni viselkedésére, beleértve a rakomány mozgását is;

b)   a járművekre vonatkozó különleges követelményekre;

c)   a különböző töltési- és ürítési rendszerek elméleti ismeretére;

d)   az ilyen járművek használatával kapcsolatos kiegészítő előírásokra (jóváhagyási igazolás, jóváhagyási jel, nagybárcával és narancssárga táblával való jelölés stb.).

8.2.2.3.4          Az 1 osztályba tartozó anyagok szállítására vonatkozó szakosító tanfolyamnak legalább a következő témákra kell kiterjednie:

a)   a robbanó- és pirotechnikai anyagokban rejlő különleges veszélyekre;

b)   az 1 osztályba tartozó anyagok és tárgyak együvé rakásával kapcsolatos különleges követelményekre.


 

8.2.2.3.5          A 7 osztályba tartozó, radioaktív anyagok szállítására vonatkozó szakosító tanfolyamnak legalább a következő témákra kell kiterjednie:

a)   az ionizáló sugárzásban rejlő különleges veszélyekre;

b)   a radioaktív anyagok csomagolására, kezelésére, együvé rakására és rakodására vonatkozó különleges követelményekre;

c)   a radioaktív anyaggal történt baleset esetén teendő intézkedésekre.

8.2.2.3.6          Egy tanítási óra általában 45 perces.

8.2.2.3.7          Rendes körülmények között a tanfolyam során, egy napon legfeljebb 8 tanítási óra engedélyezett.

8.2.2.3.8          Az egyéni gyakorlati oktatásnak az elméleti képzéshez kell kapcsolódnia, és legalább az elsősegélynyújtásra, tűzoltásra és a rendkívüli esemény, illetve baleset esetén teendőkre kell kiterjednie.

8.2.2.4             Kezdő képzési program

8.2.2.4.1          Az elméleti képzésnek a kezdő tanfolyamokon, ill. az összevont tanfolyamokon legalább a következő időtartamúaknak kell lenniük:

alaptanfolyam                                                                     18 tanítási óra

tartányos szakosító tanfolyam                                           12 tanítási óra

az 1 osztály anyagainak és tárgyainak szállítására vonatkozó

szakosító tanfolyam                                                              8 tanítási óra

a 7 osztály radioaktív anyagainak szállítására vonatkozó

szakosító tanfolyam                                                              8 tanítási óra

Az alaptanfolyam és a tartányos szakosító tanfolyam során a 8.2.2.3.8 pont szerinti gyakorlati oktatáshoz a járművezetők számától függő, további tanítási órák szükségesek.

8.2.2.4.2          Az összevont tanfolyam teljes időtartamát az illetékes hatóság úgy is meghatározhatja, hogy az alaptanfolyam, ill. a tartányos szakosító tanfolyam eredeti óraszámát megtartja, és azt az 1, ill. a 7 osztályra vonatkozó szakosító tanfolyami rész csökkentett óraszámával egészíti ki.

8.2.2.5             Ismeretfelújító képzési program

8.2.2.5.1          A szabályos időközönként történő ismeretfelújító képzés célja, hogy a járművezetők tudását korszerűsítse; a képzésnek ki kell terjednie a műszaki, a jogi és a szállítandó anyagokkal kapcsolatos előírások fejlődésére.

8.2.2.5.2          Az ismeretfelújító képzésnek – az egyéni gyakorlati oktatással együtt – összevont tanfolyam esetén legalább két naposnak kell lennie, önálló (nem összevont) tanfolyam esetén pedig legalább fele akkora időtartamúnak, mint ami a megfelelő alap-, ill. szakosító tanfolyamra a 8.2.2.4.1 pontban elő van írva.

8.2.2.5.3          A járművezető az ismeretfelújító képzés és vizsga helyett a megfelelő alaptanfolyamon is részt vehet és tehet vizsgát.

8.2.2.6             A képzés jóváhagyása

8.2.2.6.1          A tanfolyamokat az illetékes hatóságnak kell jóváhagynia.

8.2.2.6.2          Jóváhagyás csak írásban benyújtott kérelemre adható.

8.2.2.6.3          A kérelemhez a következőket tartalmazó iratokat kell csatolni:

a)   részletes képzési program, a témák, az órarend és a tervezett oktatási módszerek megjelölésével;

b)   az oktatók képzettsége és tevékenységi köre;

c)   a tanfolyam helyszínére, az oktatási (segéd)anyagra és a gyakorlati oktatáshoz rendelkezésre álló lehetőségekről, berendezésekről szóló információ;

d)   a tanfolyamon való részvétel körülményei, pl. a résztvevők létszáma.

8.2.2.6.4          Az illetékes hatóságnak meg kell szerveznie a képzés és a vizsgák felügyeletét.

8.2.2.6.5          A jóváhagyást az illetékes hatóságnak írásban kell megadnia, ha legalább a következő feltételek teljesülnek:

a)   a képzés a kérelemben feltüntetettek szerint történik;

b)   az illetékes hatóságnak joga van arra, hogy egy általa felhatalmazott személyt küldjön, hogy a tanfolyamon vagy vizsgán jelen legyen;

c)   az illetékes hatóságot kellő időben értesíteni kell az egyes tanfolyamok idejéről és helyéről;

d)   a jóváhagyás visszavonható, ha a feltételeket nem teljesítik.

8.2.2.6.6          A jóváhagyásnak tartalmaznia kell, hogy a jóváhagyott tanfolyam kezdő vagy ismeretfelújító, alap- vagy szakosító tanfolyam-e, továbbá, hogy egyes veszélyes árukra vagy osztály(ok)ra korlátozódik-e.

8.2.2.6.7          Ha egy képző szerv változtatni kíván egy jóváhagyott tanfolyam valamely, a jóváhagyás szempontjából lényeges részletén, az illetékes hatóságtól előzetesen engedélyt kell kérnie. Különösen érvényes ez a képzési programmal kapcsolatos változtatásokra.

8.2.2.7             Vizsga

8.2.2.7.1          Alaptanfolyam vizsga

8.2.2.7.1.1       A gyakorlati oktatást is magába foglaló alaptanfolyami képzés befejezése után vizsgát kell tartani.

8.2.2.7.1.2       A vizsgán a jelöltnek bizonyítania kell, hogy rendelkezik mindazzal a tudással, áttekintéssel és jártassággal, amely egy veszélyes árut szállító jármű vezetőjének hivatása gyakorlásához szükséges, és amely az alaptanfolyam tárgyát képezte.

8.2.2.7.1.3       E célból az illetékes hatóságnak a 8.2.2.3.2 pontban összefoglalt témákra vonatkozó kérdés gyűjteményt kell összeállítania. A vizsgán e gyűjteményből való kérdéseket kell feltenni. A vizsgázóknak a vizsga előtt nem lehet tudomásuk arról, hogy mely kérdéseket választották ki a gyűjteményből az adott vizsgára.

8.2.2.7.1.4       Az összevont tanfolyam végén együttes vizsga is tartható.

8.2.2.7.1.5       Minden illetékes hatóságnak felügyelnie kell a vizsga lefolyását, beleértve a 8.2.2.7.1.8 pont szerinti elektronikus vizsga infrastruktúráját és szervezését, amennyiben a vizsgát ilyen formában tartják.

8.2.2.7.1.6       A vizsga lehet írásbeli, vagy írásbeli és szóbeli vizsga kombinációja. Alaptanfolyami vizsgán minden jelöltnek legalább 25 írásbeli kérdést, ismeretfelújító képzést követő vizsgán legalább 15 írásbeli kérdést kell feltenni. Az első esetben a vizsga időtartamának legalább 45 percnek, az utóbbi esetben legalább 30 percnek kell lennie. A kérdések különböző nehézségűek lehetnek és különböző súllyal értékelhetők.

8.2.2.7.1.7       Minden vizsgát felügyelni kell. Amennyire csak lehetséges, mindenféle manipulációt és csalást ki kell zárni. A jelöltek személyazonosságát ellenőrizni kell. Minden vizsga doku­mentumot nyomtatott vagy elektronikus dokumentum formában rögzíteni kell és meg kell őrizni.

8.2.2.7.1.8       Az írásbeli vizsga részben vagy egészében elektronikus formában is lefolytatható, amelynél a válaszok rögzítése és kiértékelése elektronikus adatfeldolgozással (EDP) történik, ha a következő feltételek teljesülnek:

a)   A hardvert és a szoftvert az illetékes hatóságnak ellenőriznie kell és el kell fogadnia;

b)   Biztosítani kell, hogy a rendszer műszakilag kifogástalanul működjék. Intézkedni kell arról, hogy az eszközök és/vagy az alkalmazások hibája esetén lehet-e, ill. hogyan lehet a vizsgát folytatni. Az adatbeviteli eszközökön semmilyen segítő funkció (pl. elektronikus keresés) nem lehet. A rendelkezésre bocsátott elektronikus eszköznél ki kell zárni, hogy a vizsgázó bármely más eszközzel kapcsolatba léphessen a vizsga során;

c)   Minden vizsgázó végső válaszait naplózni kell. Az eredmény kiértékelésének egyértel­műnek és átláthatónak kell lennie;

d)   Elektronikus eszközöket csak akkor szabad használni, ha a vizsgáztató szervezet bocsátja rendelkezésre. Az elektronikus eszköz csak olyan lehet, amelybe a vizsgázó nem tud további adatokat bevinni, csak a feltett kérdésre tud válaszolni.

8.2.2.7.2          Szakosító tanfolyami vizsga a tartányos szállításra, az 1 osztály anyagai és tárgya, ill. a 7 osztály radioaktív anyagai szállítására

8.2.2.7.2.1       Az alaptanfolyami vizsga letétele és a tartányos szállításra, az 1 osztály anyagai és tárgyai, ill. a 7 osztály radioaktív anyagai szállítására vonatkozó szakosító tanfolyamon való részvétel után a jelöltet a tanfolyamnak megfelelő vizsgára kell bocsátani.

8.2.2.7.2.2       A vizsgát ugyanúgy kell tartani és felügyelni, mint a 8.2.2.7.1 pont esetében. A kérdés gyűjteménynek a 8.2.2.3.3, a 8.2.2.3.4, ill. a 8.2.2.3.5 pontban összefoglalt témákra kell vonatkoznia.

8.2.2.7.2.3       Minden szakosító tanfolyam utáni vizsgán legalább 15 írásbeli kérdést, ismeretfelújító képzést követő vizsgán legalább 10 írásbeli kérdést kell feltenni. Az első esetben a vizsga időtartamának legalább 30 percnek, az utóbbi esetben legalább 20 percnek kell lennie.

8.2.2.7.2.4       Ha egy vizsga korlátozott alaptanfolyami képzésen alapul, ez a szakosító tanfolyam vizsgáját ugyanolyan mértékben behatárolja.

8.2.2.8             A járművezető oktatási bizonyítványa

8.2.2.8.1          A 8.2.1.1 bekezdés szerint bizonyítványt kell kiadni:

a)   az alaptanfolyam elvégzése után, ha a jelölt sikeresen letette a 8.2.2.7.1 pont szerinti vizsgát;

b)   amennyiben alkalmazható, a tartányos szállításra, az 1 osztály anyagainak és tárgyainak, ill. a 7 osztály radioaktív anyagainak szállítására vonatkozó szakosító tanfolyam elvégzése után, illetve a 8.5 fejezetben található S1 és S11 különleges követelmény szerinti tudás megszerzése után, ha a jelölt sikeresen letette a 8.2.2.7.2 pont szerinti vizsgát;

c)   amennyiben alkalmazható, a korlátozott alaptanfolyam vagy korlátozott tartányos szakosító tanfolyam elvégzése után, ha a jelölt sikeresen letette a 8.2.2.7.1, ill. a 8.2.2.7.2 pont szerinti vizsgát. A kiadott bizonyítványon egyértelműen fel kell tüntetni, hogy mely veszélyes árukra vagy osztály(ok)ra korlátozott az érvényessége.

8.2.2.8.2          A járművezető oktatási bizonyítványának érvényessége a kezdő alaptanfolyami, ill. kezdő összevont tanfolyami vizsga letételének időpontjától számított öt év.

A bizonyítványt meg kell újítani, ha a járművezető bizonyítja, hogy a 8.2.2.5 bekezdés szerinti ismeretfelújító képzésben részt vett és a 8.2.2.7 bekezdés szerinti vizsgát letette a következők szerint:

a)   a bizonyítvány érvényességének lejárta előtti 12 hónapon belül. Az illetékes hatóságnak új bizonyítványt kell kiadnia, amelynek érvényességi időtartama az előző bizonyítvány érvényességének lejártától számított öt év.

b)   a bizonyítvány érvényességének lejárta előtti 12 hónapnál korábban. Az illetékes hatóságnak új bizonyítványt kell kiadnia, amelynek érvényességi időtartama az ismeret­felújító vizsga letételétől számított öt év.

Ha a járművezető teljesíti a 8.2.2.8.1 b) vagy c) pont követelményeit és a bizonyítványa hatályát az érvényességi időtartamán belül kiterjeszti, az új bizonyítvány csak addig lesz érvényes, mint az előző bizonyítvány. Ha a járművezető a szakosító képzés vizsgáját sikeresen letette, a szakosítás is csak a bizonyítvány lejártáig érvényes.

8.2.2.8.3          A bizonyítványnak a 8.2.2.8.5 pont szerinti mintának kell megfelelnie. A méretekre az ISO 7810:2003 szabvány ID-1 formátumra vonatkozó előírásait kell betartani és műanyagból kell készíteni. A bizonyítvány fehér színű, fekete betűkkel. További biztonsági elemet, pl. holo­gramot, UV nyomatot vagy gilosmintát kell tartalmaznia.

8.2.2.8.4          A bizonyítványt a kiállító illetékes hatóság országának nyelvén (nyelvein) vagy valamelyik nyelvén kell kiállítani, Ha ez a nyelv nem az angol, a francia vagy a német, akkor a bizonyítvány címét, a 8. pontot és a hátoldal fejlécét vagy angolul, vagy franciául, vagy németül is fel kell tüntetni.

8.2.2.8.5          A veszélyes árut szállító járművek vezetőinek oktatási bizonyítvány-mintája


*     A szöveg helyére a megfelelő adatot kell beírni.

* *  A járművek megkülönböztető jelzése a nemzetközi forgalomban (az 1968. évi Közúti Közlekedési Egyezmény, ill. az 1949. évi Közúti Közlekedési Egyezmény szerződő felei esetén amint azt az Egyesült Nemzetek Főtitkárának bejelentették az Egyezmény 45. cikke 4. bekezdése, ill. 4. számú függeléke szerint).

8.2.2.8.6          A Szerződő Feleknek az általuk e szakasz szerint kibocsátásra szánt minden bizonyítvány nemzeti mintáját meg kell küldeniük az ENSZ EGB Titkárságának és  a mintákhoz magyarázó megjegyzéseket is kell fűzniük, melyek lehetővé teszik a bizonyítványok megfelelőségének ellenőrzését a megadott minták alapján. Ezt az információt a Titkárságnak a honlapján elérhetővé kell tennie.

8.2.3                A veszélyes áruk közúti szállításában résztvevő, a 8.2.1 szakasz szerinti bizonyítvánnyal rendelkező járművezetőkön kívüli személyek képzése

                        A veszélyes áruk közúti szállításával kapcsolatos munkakört ellátó személyeknek, az 1.3 fejezet szerinti feladatukhoz és felelősségükhöz igazodó képzésben kell részesülniük a veszélyes áruk szállítására vonatkozó előírásokból. Ez az előírás a jármű üzemben tartója, a feladó és a szállítmányozó által alkalmazott személyzetre és a veszélyes áruk be- vagy kirakását végzőkre, ill. a veszélyes áruk közúti szállításában résztvevő olyan járművezetőkre is vonatkozik, akik nem rendelkeznek a 8.2.1 szakasz szerinti bizonyítvánnyal.



[1])    A tűzosztályokra vonatkozóan lásd az MSZ EN 2:1992 + A1:2004 „A tüzek osztályozása ” c. szabványt.

[2])    MSZ EN 3 szabvány 7. rész: Jellemzők, teljesítménykövetelmények és vizsgálati módszerek.

3)    Nem szükséges, ha az 1, 1.4, 1.5, 1.6, 2.1, 2.2 vagy 2.3 számú veszélyességi bárca, illetve nagybárca van a küldeményen.

4)    Például az EN 14387:2004 + A1:2008 szabványnak megfelelő vagy azzal egyenértékű, A1B1E1K1-P1 vagy A2B2E2K2-P2 típusú, kombinált (gáz és részecske) szűrővel ellátott légzésvédő maszk (menekülőkámzsa).

5)    Csak szilárd és folyékony anyagoknál szükséges, ha a 3, 4.1, 4.3, 8 vagy 9 veszélyességi bárca, illetve nagybárca van a küldeményen.