3.5 FEJEZET

ENGEDMÉNYES MENNYISÉGBEN CSOMAGOLT
VESZÉLYES ÁRUK

 

3.5.1                Engedményes mennyiségek

3.5.1.1             Bizonyos osztályok engedményes mennyiségű veszélyes áruira (a tárgyak kivételével) – amennyiben megfelelnek ezen fejezet előírásainak – az ADR összes többi előírása közül csak a következőket kell betartani:

a)      az 1.3 fejezet képzési követelményeit;

b)      a 2. rész osztályozási (besorolási) eljárását és a csomagolási csoporthoz való hozzárendelés kritériumait;

c)      a 4.1.1.1, a 4.1.1.2, a 4.1.1.4 és a 4.1.1.6 bekezdés csomagolási előírásait.

Megjegyzés: Radioaktív anyagok esetén az 1.7.1.5 bekezdésben található, az engedményes küldeménydarabban lévő radioaktív anyagokra vonatkozó követelmények érvényesek.

3.5.1.2             Az ezen fejezet előírásai szerint engedményes mennyiségben szállítható veszélyes áruknál a 3.2 fejezet „A” táblázat 7b oszlopában egy betűből és számból álló kód van feltüntetve a következők szerint:

Kód

Legnagyobb nettó mennyiség

belső csomagolásonként

 

 

(szilárd anyagra g-ban,

folyékony anyagra és gázra ml-ben)

Legnagyobb nettó mennyiség

külső csomagolásonként

(szilárd anyagra g-ban,

folyékony anyagra és gázra ml-ben,

egybecsomagolás esetén a g-ban és a ml-ben kifejezett mennyiség összege)

E0

engedményes mennyiségként nem engedélyezett

E1

30

1000

E2

30

500

E3

30

300

E4

1

500

E5

1

300

                        Gázok esetén a belső csomagolásra megadott mennyiség a belső tartály víztérfogatát jelenti, a külső csomagolásra megadott mennyiség az egy külső csomagolásban lévő összes belső csomagolás együttes víztérfogatát jelenti.

3.5.1.3             Ha olyan veszélyes árukat csomagolnak egybe engedményes mennyiségben, amelyekhez különböző kódok tartoznak, a külső csomagolásonkénti legnagyobb mennyiségre a (leg)kisebb értéket kell betartani.

3.5.1.4             Azokra az engedményes mennyiségű veszélyes árukra, amelyekhez az E1, E2, E4 vagy E5 kód van hozzárendelve, amennyiben gázok és folyadékok esetén a belső csomagolások leg­feljebb 1 ml, szilárd anyag esetén legfeljebb 1 g nettó veszélyes anyag mennyiséget tartal­maznak, valamint a külső csomagolás gázok és folyadékok esetén legfeljebb 100 ml, szilárd anyag esetén legfeljebb 100 g nettó veszélyes anyag mennyiséget tartalmaz, csak a követ­kezőket kell betartani:

a)      az 3.5.2 szakasz előírásait, azzal a kivétellel, hogy nem szükséges köztes csomagolás, ha a belső csomagolások párnázóanyag között, biztonságos külső csomagolásban van­nak oly módon elhelyezve, hogy szokásos szállítási körülménynek között ne törhes­senek el, ne lyukadhassanak ki, ill. tartalmuk ne szivároghasson ki. Folyékony anyagok esetén a külső csomagolásnak a belső csomagolóeszközök teljes tartalmának felszívá­sára elegendő nedvszívó anyagot kell tartalmaznia; és

b)      az 3.5.3 szakasz előírásait.

3.5.2                Csomagolóeszközök

                        Az engedményes mennyiségben szállított veszélyes áruk csomagolóeszközeinek a követ­kezőknek kell megfelelniük:

a)      Minden esetben kell belső csomagolóeszközt alkalmazni. A belső csomagolóeszköz lehet műanyagból (amely, ha folyékony anyaghoz használják legalább 0,2 mm vastagságú legyen), üvegből, porcelánból, kőből, kerámiából vagy fémből (lásd a 4.1.1.2 bekezdést is). A belső csomagolóeszközök zárószerkezetét zárt helyzetében rögzíteni kell huzallal, ragasztószalaggal vagy más hatásos eszközzel, az öntött csavar­menetes nyakú tartályokat folyadéktömör menetes kupakkal kell ellátni. A záró­szerkezetnek a tartalommal szemben ellenállónak kell lennie;

b)      Minden belső csomagolóeszközt párnázóanyag közé, köztes csomagolásba kell biztonságosan elhelyezni oly módon, hogy szokásos szállítási körülménynek között ne törhessenek el, ne lyukadhassanak ki, ill. tartalmuk ne szivároghasson ki. Folyékony anyagok esetén a köztes vagy a külső csomagolásnak a belső csomagolóeszközök teljes tartalmának felszívására elegendő nedvszívó anyagot kell tartalmaznia. Ha a nedvszívó anyag a köztes csomagolásba van helyezve, párnázóanyagként is szolgálhat. A veszélyes anyag nem léphet veszélyes reakcióba sem a párnázóanyaggal, sem a nedvszívó anyaggal, sem a csomagolóeszköz anyagával, ill. nem gyengítheti épségüket vagy védő tulajdonságaikat. Törés vagy szivárgás esetén a küldemény­darabnak a teljes tartalmat meg kell tartania, függetlenül attól, hogy milyen helyzetben van.;

c)      A köztes csomagolást erős, merev falú (fa, papírlemez vagy ugyanennyire erős más anyagból készült) külső csomagolóeszközbe kell biztonságosan elhelyezni.;

d)      Minden küldeménydarab típusnak meg kell felelnie a 3.5.3 szakasz előírásainak.;

e)      A küldeménydaraboknak olyan méretűnek kell lenniük, hogy elegendő hely legyen a szükséges jelöléseknek.; és

f)      Egyesítőcsomagolások is alkalmazhatók, amelyekbe veszélyes árut, ill. az ADR hatálya alá nem tartozó árut tartalmazó küldeménydarabok is elhelyezhetők.

3.5.3                A küldeménydarabok vizsgálata

3.5.3.1             A szállításra előkészített, teljes küldeménydarabnak alkalmasnak kell lennie a követ­kezőkben felsorolt vizsgálatok elviselésére, bármely belső csomagolóeszköz törése vagy szivárgása, ill. a hatásosság jelentős csökkenése nélkül. A belső csomagolóeszközöket szilárd anyag esetén űrtartalmuk legalább 95%-áig, folyékony anyag esetén űrtartalmuk legalább 98%-áig kell megtölteni, és az alkalmasságot kellően dokumentált vizsgálatokkal kell bizonyítani.

a)      Ejtés merev, rugalmatlan, sík és vízszintes felületre, 1,8 m magasságból:

i)     ha a minta doboz (láda) formájú, akkor mindegyik, a következő helyzetekben kell leejteni:

       laposan a fenéklapra;

       laposan a tetőlapra;

       laposan a leghosszabb oldallapra;

       laposan a legrövidebb oldallapra;

       valamelyik sarokra;

ii)     ha a minta hordó formájú, akkor mindegyik, a következő helyzetekben kell le­ejteni:

       átlósan a tetőlap peremére úgy, hogy a tömegközéppont függőlegesen a felüt­közési pont fölött legyen;

       átlósan a fenék peremére;

       laposan a palástra;

Megjegyzés: Az egyes ejtéseket teljesen azonos küldeménydarabok más-más példányán is végre lehet hajtani.

b)      24 órán keresztül akkora erőnek kell a tetőlapra hatnia, amely megegyezik a minta­darabbal együtt 3 m magasságig halmazolt, teljesen azonos küldeménydarabok összes tömegének.

3.5.3.2             A vizsgálat céljára a szállítandó anyagot helyettesíteni lehet más anyaggal, feltéve, hogy ez a vizsgálat eredményét nem hamisítja meg. Ha szilárd anyagok esetén más anyagot használnak, annak ugyanolyan fizikai jellemzőkkel (tömeg, szemcseméret, stb.) kell rendelkeznie, mint a szállítandó anyagnak. Folyékony anyagok esetén, ha az ejtőpróbánál más anyagot használnak, annak a szállítandó anyaggal azonos relatív sűrűségűnek és viszkozitásúnak kell lennie.

3.5.4                A küldeménydarabok jelölése

3.5.4.1             Az engedményes mennyiségű veszélyes árut tartalmazó, e fejezet szerint előkészített küldeménydarabokat a 3.5.4.2 bekezdés szerinti, jól látható és tartós jelöléssel kell ellátni. A jelölésen fel kell tüntetni a küldeménydarabban lévő mindegyik veszélyes árura vonatkozóan a 3.2 fejezet „A” táblázat 5 oszlopában feltüntetett első (vagy egyetlen) bárca számát. Ha a küldeménydarabon a feladó vagy a címzett neve nincs máshol feltüntetve, akkor azt is e jelölésen belül kell feltüntetni.

3.5.4.2             „Engedményes mennyiség” jelölés

                                                                          3.5.4.2 ábra

            

   „Engedményes mennyiség” jelölés

                       

*    Itt kell feltüntetni a 3.2 fejezet „A” táblázat 5 oszlopában feltüntetett első (vagy

      egyetlen) bárca számát.

 

**  Itt kell feltüntetni a feladó vagy a címzett nevét, ha a küldeménydarabon nincs

      máshol feltüntetve.

 

A jelölés négyzet alakú. A vonalkázás és a jelkép azonos színű (vörös vagy fekete), fehér vagy más, kellően elütő színű alapon. A jelölésnek legalább 100 x 100 mm nagyságúnak kell lennie. Ahol a méretek nincsenek pontosan meghatározva, az egyes elemek arányának az ábrázolttal közel azonosnak kell lennie.

3.5.4.3            Az egyesítőcsomagolások használata

                        Az engedményes mennyiségű veszélyes árut tartalmazó egyesítőcsomagolásokra a követ­kezőket kell alkalmazni:

                        Kivéve, ha az egyesítőcsomagolásban levő minden veszélyes árura jellemző jelölések láthatóak, az egyesítőcsomagoláson fel kell tüntetni:

       az „EGYESÍTŐCSOMAGOLÁS” feliratot. Az „EGYESÍTŐCSOMAGOLÁS” felirat betűinek legalább 12 mm magasnak kell lenniük. A feliratot a kiindulási ország valamelyik hivatalos nyelvén kell feltüntetni, és ezenkívül, ha ez a nyelv nem az angol, a francia vagy a német, akkor angol, francia vagy német nyelven is fel kell tüntetni, kivéve, ha a szállításban érintett országok közötti megállapodások mást írnak elő; és

       az e fejezet által előírt jelöléseket.

Az 5.1.2.1 bekezdés többi előírását csak akkor kell alkalmazni, ha az egyesítőcsomagolás olyan más veszélyes árukat is tartalmaz, amelyek nem engedményes mennyiségben vannak csomagolva és csak ezen más veszélyes árukra vonatkozóan.

3.5.5                A járművön, ill. konténerben lévő küldeménydarabok száma

                       Egy járművön, ill. konténerben nem lehet 1000-nél több küldeménydarab.

3.5.6                Okmányok

                        Ha az engedményes mennyiségű veszélyes áruhoz tartozik (egy vagy több) kísérő-okmány (úgymint hajóraklevél, légi fuvarlevél, CMR vagy CIM fuvarlevél), akkor legalább az egyik okmányba be kell írni a „veszélyes áru engedményes mennyiségben” bejegyzést és a küldeménydarabok számát.

 

 



[1])    A részleteket a betűrendes felsorolás tartalmazza (3.2 fejezet „B” táblázat), pl.
NITRO-XILOLOK, FOLYÉKONY 6.1 1665
NITRO-XILOLOK, SZILÁRD 6.1 3447

[2])    Az ÖPH, öngyorsuló polimerizálódási hőmérséklet meghatározására lásd az 1.2.1 szakaszt.

[3])    Ahol x = a veszélyes anyag vagy tárgy osztályának száma, a kétszámjegyű osztályoknál „pont” nélkül.

[4])      Ha a gyártó ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a jóváhagyást valamely ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.

[5])      Pl. megfelel Az Európai Parlament és a Tanács 2006/42/EK irányelve (2006. május 17.) a gépekről és a 95/16/EK irányelv módosításáról (lásd az EU Hivatalos Lapja, L 157. szám, 2006. 06.09., 0024 – 0086 o.) vonatkozó előírásainak

[6])      Lásd részletesen a géntechnológiával módosított szervezeteknek a környezetben történő szándékos kibocsátásáról és a 90/220/EGK Tanácsi Irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2001/18/EK Európai Parlamenti és Tanácsi Irányelv (az EK Hivatalos Lapja, L 106. szám, 2001.04.17., 8 – 14 o.) C részét, amely tartalmazza az Európai Közösség engedélyezési eljárásait. Magyarországon lásd az 1998. évi XXVII. tv-t a géntechnológiai tevékenységről, ill. a végrehajtására kiadott rendeleteket.

[7])      Az Európai Parlament és a Tanács 97/23/EK irányelve (1997. május 29.) a nyomástartó berendezésekre vonat­kozó tagállami jogszabályok közelítéséről (PED) (lásd az EK Hivatalos lapja L 181. 1997. 7. 9., p. 1 - 55.)

[8])      az Európai Parlament és a Tanács 2014/68/EU irányelve (2014. május 15.) a nyomástartó berende­zések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról (PED) (lásd az EU Hivatalos lapja L 189. 2014. 06. 27., p. 164 - 259.)