4.2 FEJEZET

A MOBIL TARTÁNYOK ÉS AZ UN TÖBBELEMES GÁZKONTÉNEREK (UN MEG-KONTÉNEREK) HASZNÁLATA

 

Megjegyzés:    1.        A fémből gyártott, rögzített tartányok (tartányjárművek), leszerelhető tar­tányok, tankkonténerek és tartányos cserefelépítmények, továbbá battériás járművek és többelemes gázkonténerek (MEG-konténerek) használatára lásd a 4.3 fejezetet; a szálvázas műanyag tartányok használatára lásd a 4.4 fejezetet; a hulladékok szállítására szolgáló, vákuummal üzemelő tartányok használatára lásd a 4.5 fejezetet.

                          2.        Az ADR szerinti szállításra felhasználhatók azok a 6.7 fejezet szerinti jelöléssel ellátott mobil tartányok és UN MEG-konténerek is, amelyeket olyan országban hagytak jóvá, amely nem Szerződő Fél.

4.2.1                Általános előírások a mobil tartányok használatára az 1 és a 3 – 9 osztály anyagainak szállításához

4.2.1.1             Ez a szakasz az 1, 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 7, 8 és 9 osztályba tartozó veszélyes áruk szállítására szolgáló mobil tartányok használatára vonatkozó általános előírásokat tartalmazza. Ezen általános előírásokon kívül a mobil tartányoknak a tervezés, gyártás és vizsgálat tekintetében meg kell felelniük a 6.7.2 szakaszban részletezett előírásoknak. Az anyagokat olyan mobil tartányban kell szállítani, amely megfelel a 3.2 fejezet „A” táblázat 10 oszlopában hivatkozott és a 4.2.5.2.6 pontban meghatározott (T1 – T23) mobil tartány utasításnak, és a 3.2 fejezet „A” táblázat 11 oszlopában az egyes anyagokhoz hozzárendelt és a 4.2.5.3 bekezdésben meghatározott mobil tartány különleges előírásoknak.

4.2.1.2             A mobil tartányokat alkalmas módon védeni kell a szállítás során a hosszirányú és kereszt­irányú lökésekből vagy felborulásból adódóan a tartányt, ill. üzemi szerelvényeit érő sérülé­sekkel szemben. Amennyiben a tartány és az üzemi szerelvények úgy vannak kialakítva, hogy a lökéseknek és a felborulásnak ellenállnak, akkor nem szükséges ily módon védeni. A tartányok védelmének példái a 6.7.2.17.5 pontban találhatók.

4.2.1.3             Bizonyos anyagok vegyileg nem állandóak. Ezek csak akkor fogadhatók el szállításra, ha meg­tették a szükséges intézkedéseket a szállítás alatti veszélyes bomlásuk, átalakulásuk vagy polimerizálódásuk megakadályozására. E célból különösen arról kell gondoskodni, hogy a mo­bil tartányok ne tartalmazzanak olyan anyagokat, amelyek az ilyen reakciókat elő­segíthetik.

4.2.1.4             A tartány külső falának (kivéve a nyílásokat és zárószerkezeteiket) vagy a hőszigetelésének hőmérséklete a szállítás során nem emelkedhet 70 °C fölé. Szükség esetén a tartánynak hőszigeteltnek kell lennie.

4.2.1.5             Az üres, tisztítatlan és nem gáztalanított mobil tartányoknak ugyanolyan előírásoknak kell meg­felelniük, mint az előzőleg szállított anyaggal megtöltött mobil tartányoknak.

4.2.1.6             Különböző anyagok nem szállíthatók szomszédos tartánykamrákban, ha azok veszélyesen reagálhatnak egymással (lásd a „veszélyes reakció” fogalmát az 1.2.1 szakaszban).

4.2.1.7             Az illetékes hatóság vagy az általa felhatalmazott szerv által a mobil tartányra kiadott gyártási típus jóváhagyási bizonyítványt, vizsgálati jegyzőkönyvet és az üzembe helyezés előtti és időszakos vizsgálatok eredményeit tartalmazó bizonyítványokat mind ennek a ható­ságnak vagy szervnek, mind a tulajdonosnak meg kell őriznie. A tulajdonosnak ezeket az okmányokat bármely illetékes hatóság kérésére be kell tudni mutatnia.

4.2.1.8             Ha a szállított anyag(ok) neve nincs feltüntetve a 6.7.2.20.2 pontban meghatározott fém­táblán, a 6.7.2.18.1 pontban előírt bizonyítvány másolatát az illetékes hatóság vagy általa fel­hatalmazott szerv kérésére a feladó, a címzett vagy az ügynöke útján késedelem nélkül be kell mutatni.

4.2.1.9             Töltési fok

4.2.1.9.1          Töltés előtt a feladónak biztosítania kell, hogy megfelelő mobil tartányt használjanak, és hogy a mobil tartányba ne töltsenek olyan anyagot, amely a tartány, a tömítések, az üzemi szerelvények vagy a védőbevonatok anyagával érintkezve veszélyesen reagálhat, veszélyes anyagokat képezhet vagy anyagukat jelentősen gyengítheti. A feladónak szükség esetén konzultálnia kell az anyag gyártójával és az illetékes hatósággal, hogy tájékozódjon az anyagnak a mobil tartány anyagával való összeférhetőségéről.

4.2.1.9.1.1       A mobil tartányokat nem szabad a 4.2.1.9.24.2.1.9.6 pontban meghatározott mértéket meghaladóan megtölteni. A 4.2.1.9.2, a 4.2.1.9.3 vagy a 4.2.1.9.5.1 pont érvényességét az egyes anyagokra a 4.2.5.2.6 pontban, ill. a 4.2.5.3 bekezdésben és a 3.2 fejezet „A” táblázat 10, ill. 11 oszlopában található mobil tartány utasítások és különleges előírások határozzák meg.

4.2.1.9.2          A legnagyobb töltési fok (%-ban) általános esetre a következő képlettel határozható meg:

a töltési fok = .

4.2.1.9.3          A 6.1 és a 8 osztály I vagy II csomagolási csoportba tartozó folyékony anyagai esetén, és az olyan folyékony anyagok esetén, amelyek telített gőznyomása 65 °C-on meghaladja a 175 kPa-t (1,75 bar-t), a legnagyobb töltési fokot (%-ban) a következő képlettel kell meg­határozni:

a töltési fok = .

4.2.1.9.4          Ezekben a képletekben a a folyékony anyag átlagos köbös hőtágulási együtthatóját jelenti a folyékony anyag töltés alatti átlagos hőmérséklete (tf) és az anyag szállítás alatti legnagyobb átlagos hőmérséklete (tr) között (mindkettő °C-ban). Azoknál a folyékony anyagoknál, amelyeket környezeti hőmérsékleten szállítanak, a a következő képlettel számítható ki:

,

ahol d15 és d50 a folyékony anyag sűrűsége 15 °C-on, ill. 50 °C-on.

4.2.1.9.4.1       A folyékony anyag legnagyobb átlagos hőmérsékletét (tr) 50 °C-nak kell venni, kivéve az olyan mérsékelt vagy szélsőséges éghajlati körülmények közötti szállításokat, amelyekre az érintett illetékes hatóságok az adott esetnek megfelelően alacsonyabb hőmérsékletet is elfogadhatnak, vagy magasabb hőmérsékletet írhatnak elő.

4.2.1.9.5          A 4.2.1.9.24.2.1.9.4.1 pont előírásait nem kell alkalmazni az olyan mobil tartányokra, amelyek tartalmát a szállítás alatt 50 °C felett tartják (pl. fűtőberendezéssel). A fűtő­berendezéssel ellátott mobil tartányokat el kell látni hőmérséklet-szabályozóval annak biztosítására, hogy a tartány a szállítás időtartama alatt végig legfeljebb 95%-ig legyen megtöltve.

4.2.1.9.5.1       Az olvadáspontjuk feletti hőmérsékleten szállított szilárd anyagok és a magas hőmérsékletű folyékony anyagok esetén a legnagyobb töltési fokot (%-ban) a következő képlettel kell meg­határozni:

a töltési fok = ,

ahol df és dr a folyékony anyag sűrűsége a folyékony anyag töltés alatti átlagos hőmérsékletén, illetve szállítás alatti legnagyobb átlagos hőmérsékletén.

4.2.1.9.6          A mobil tartány nem adható át szállításra:

a)     ha a töltési fok a 2680 mm2/s-nál kisebb viszkozitású folyékony anyagok esetén 20 °C-on, ill. melegített anyagoknál a legmagasabb szállítási hőmérsékleten nagyobb, mint 20%, de legfeljebb 80%, kivéve, ha a mobil tartány válaszfalakkal vagy hullámtörő lemezekkel legfeljebb 7500 liter befogadóképességű rekeszekre van osztva;

b)     ha az előzőleg szállított áru maradéka a tartány külsejére vagy az üzemi szerelvényekre tapadt;

c)      ha szivárog vagy olyan mértékben sérült, hogy ez befolyásolhatja a mobil tartány vagy emelő- vagy rögzítőszerkezetének épségét; és

d)     amíg az üzemi szerelvényeket meg nem vizsgálták és meg nem állapították, hogy jó üzemi állapotban vannak.

4.2.1.9.7          A mobil tartány emelővilla zsebeinek megtöltött tartánynál zárva kell lenniük. Ez az előírás nem vonatkozik azokra a mobil tartányokra, amelyeknek emelővilla zsebeit a 6.7.2.17.4 pont szerint nem kell zárószerkezettel ellátni.

4.2.1.10           Kiegészítő előírások a 3 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

4.2.1.10.1        A gyúlékony folyékony anyagok szállítására szánt minden mobil tartánynak zártnak kell lennie és a 6.7.2.86.7.2.15 bekezdés szerinti nyomáscsökkentő szerkezetekkel kell rendelkeznie.

4.2.1.10.1.1     A csak szárazföldi használatra szánt mobil tartányoknál nyitott szellőző-berendezések is használhatók, ha a 4.3 fejezet megengedi.

4.2.1.11           Kiegészítő előírások a 4.1 osztály anyagainak (az önreaktív anyagok kivételével), a 4.2 és a 4.3 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

(fenntartva)

Megjegyzés:   A 4.1 osztály önreaktív anyagaira lásd a 4.2.1.13.1 pontot.

4.2.1.12           Kiegészítő előírások az 5.1 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

(fenntartva)

4.2.1.13           Kiegészítő előírások az 5.2 osztály anyagainak és a 4.1 osztály önreaktív anyagainak mobil tartányban történő szállítására

4.2.1.13.1        Minden anyagnak bevizsgáltnak kell lenni és a vizsgálati jegyzőkönyvet jóváhagyásra be kell nyújtani a származási ország illetékes hatóságához. Erről értesítést kell küldeni a ren­deltetési ország illetékes hatóságához. Az értesítésnek tartalmaznia kell a vonatkozó szállí­tási feltételeket és a jegyzőkönyvet a vizsgálati eredményekkel. A végrehajtott vizsgála­toknak a következőket kell lehetővé tenniük:

a)     annak bizonyítását, hogy a szállított anyag összeférhető minden olyan anyaggal, amellyel normál esetben a szállítás során érintkezésbe kerül;

b)     hogy megfelelő adatok álljanak rendelkezésre ahhoz, hogy a mobil tartány szerkezeti jellemzőit figyelembe véve a nyomáscsökkentő szelepek és vészlefúvó szerkezetek tervezhetők legyenek.

Az anyag biztonságos szállításához szükséges mindenféle különleges előírást egyértelműen be kell írni a jegyzőkönyvbe.

4.2.1.13.2        Az 55 °C vagy annál magasabb öngyorsuló bomlási hőmérséklettel (ÖBH) rendelkező F típusú szerves peroxidok és F típusú önreaktív anyagok szállítására használt mobil tartá­nyokra a következő követelményeket kell alkalmazni. Ellentmondás esetén ezeket az elő­írásokat kell érvényesíteni a 6.7.2 szakaszban előírtakkal szemben. A figyelembe veendő vész­helyzetek az anyag öngyorsuló bomlása és a 4.2.1.13.8 pontban leírt eset, amikor a láng a tartányt teljesen körülveszi.

4.2.1.13.3        A kiegészítő előírásokat az 55 °C-nál alacsonyabb ÖBH-val rendelkező szerves peroxidok és önreaktív anyagok mobil tartányban történő szállításához a származási ország illetékes ható­ságának kell meghatározni. Erről értesítést kell küldeni a rendeltetési ország illetékes hatósá­gához.

4.2.1.13.4        A mobil tartányt legalább 0,4 MPa (4 bar) próbanyomásra kell méretezni.

4.2.1.13.5        A mobil tartányt hőmérséklet-érzékelő szerkezetekkel kell ellátni.

4.2.1.13.6        A mobil tartányt nyomáscsökkentő szelepekkel és vészlefúvó szerkezetekkel kell ellátni. Vákuumszelepek is használhatók. A nyomáscsökkentő szelepeknek az anyag tulajdonságai és a mobil tartány szerkezeti jellemzői alapján meghatározott nyomáson kell működésbe lépniük. A tartányon olvadóbetétek nem engedélyezettek.

4.2.1.13.7        A nyomáscsökkentő szerkezeteknek rugóterhelésű szelepekből kell állniuk, amelyeket úgy kell beállítani, hogy megakadályozzák a tartányban az 50 °C hőmérsékleten felszabaduló bomlástermékek és gőzök jelentős felhalmozódását. A nyomáscsökkentő szelepek áteresztési keresztmetszetét és nyitónyomását a 4.2.1.13.1 pontban előírt vizsgálatok eredményei alapján kell meghatározni. A nyitónyomás azonban semmilyen esetben sem lehet olyan, hogy a mobil tartány felborulása esetén a szelepe(ke)n keresztül folyadék távozhasson.

4.2.1.13.8        A vészlefúvó szerkezetek rugóterhelésűek vagy hasadótárcsás típusúak vagy a kettő kombinációi egyaránt lehetnek, és lehetővé kell tenniük minden bomlástermék és gőz eltávolítását, amely az öngyorsuló bomlás alatt fejlődik, vagy akkor, ha legalább egy óráig olyan láng veszi körül, amely a következő képlettel jellemezhető:

q = 70961·F·A0,82,

ahol:

q       =  hőfelvétel                                                                                  [W]

A      =  nedvesített felület                                                                    [m2]

F      =  szigetelési együttható                                                               [–]

F = 1 nem szigetelt tartány esetén, vagy

 szigetelt tartány esetén

ahol:

U     =  K/L = a szigetelő réteg hőátadási együtthatója  [W·m-2·K-1]

K     =  a szigetelő réteg hővezetési együtthatója       [W·m-1·K-1]

L     =  a szigetelőréteg vastagsága                                         [m]

T     =  az anyag hőmérséklete lefúváskor                               [K]

A vészlefúvó szerkezet(ek) nyitónyomásának nagyobbnak kell lennie, mint a 4.2.1.13.7 pontban meghatározott nyomás, és azt a 4.2.1.13.1 pontban meghatározott vizsgálatok eredményei alapján kell meghatározni. A vészlefúvó szerkezeteket úgy kell méretezni, hogy a tartányban a legnagyobb nyomás soha ne haladja meg a tartány próbanyomását.

Megjegyzés:   A vészlefúvó szerkezet méretezésére a „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv” 5. Függelékében található példa.

4.2.1.13.9        Szigeteléssel ellátott mobil tartányoknál a vészlefúvó szerkezet(ek) teljesítményét és beállítását a felület 1%-át kitevő szigetelés veszteséget feltételezve kell meghatározni.


 

4.2.1.13.10      A vákuumszelepeket és a rugóterhelésű szelepeket lángáthatolást gátló szerkezettel kell ellátni. A lefúvási teljesítmény lángáthatolást gátló szerkezet által okozott csökkenését figyelembe kell venni.

4.2.1.13.11      Az üzemi szerelvényeket, pl. szelepeket és külső csővezetékeket úgy kell kialakítani, hogy a mobil tartány megtöltése után ne maradjon bennük anyag.

4.2.1.13.12      A mobil tartányokat szigeteléssel vagy a napsugárzás elleni védőlemezzel lehet ellátni. Ha a mobil tartányban levő anyag ÖBH értéke 55 °C vagy annál alacsonyabb, vagy ha a mobil tartány alumíniumból készült, akkor a mobil tartányt teljes szigeteléssel kell ellátni. A külső felületet fehérre kell festeni vagy világos színű, metál fényezésűnek kell lennie.

4.2.1.13.13      A töltési fok 15 °C-on nem haladhatja meg a 90%-ot.

4.2.1.13.14      A 6.7.2.20.2 pontban előírt jelölésnek tartalmaznia kell az UN számot és a műszaki megnevezést az anyag engedélyezett koncentrációjával együtt.

4.2.1.13.15      Csak a 4.2.5.2.6 pontban a T23 mobil tartány utasításban külön felsorolt szerves peroxidok és önreaktív anyagok szállíthatók mobil tartányban.

4.2.1.14           Kiegészítő előírások a 6.1 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

(fenntartva)     

4.2.1.15           Kiegészítő előírások a 6.2 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

(fenntartva)     

4.2.1.16           Kiegészítő előírások a 7 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

4.2.1.16.1        A radioaktív anyagok szállítására használt mobil tartányokat tilos más áruk szállítására használni.

4.2.1.16.2        A mobil tartányok töltési foka nem haladhatja meg a 90%-ot, illetve az illetékes hatóság által engedélyezett más értéket.

4.2.1.17           Kiegészítő előírások a 8 osztály anyagainak mobil tartányban történő szállítására

4.2.1.17.1        A 8 osztály anyagainak szállításához használt mobil tartányok nyomáscsökkentő szerkezeteit legalább évente felül kell vizsgálni.

4.2.1.18           Kiegészítő előírások a 9 osztály anyagainak mobil tartányokban történő szállítására

(fenntartva)

4.2.1.19           Kiegészítő előírások a szilárd anyagok olvadáspontjuk feletti hőmérsékleten történő szállítására

4.2.1.19.1        Azok az olvadáspontjuk feletti hőmérsékleten szállított (vagy szállításra feladott) szilárd anyagok, amelyekhez a 3.2 fejezet „A” táblázat 10 oszlopában nincs mobil tartány utasítás hozzárendelve, ill. a hozzárendelt mobil tartány utasítás nem vonatkozik az olvadáspont feletti hőmérsékleten történő szállításra, csak akkor szállíthatók mobil tartányban, ha a szilárd anyag a 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 6.1, 8 vagy 9 osztályba tartozik, a II vagy III csomagolási csoporthoz van hozzárendelve és a 6.1, ill. a 8 osztály veszélyén kívül más járulékos veszélye nincs.

4.2.1.19.2        Hacsak a 3.2 fejezet „A” táblázatában nincs másként előírva, a szilárd anyagok olvadáspontjuk feletti hőmérsékleten történő szállítására használt mobil tartányoknak a III csomagolási csoportba tartozó szilárd anyagok esetén a T4 mobil tartány utasítás elő­írásainak, ill. a II csomagolási csoportba tartozó szilárd anyagok esetén a T7 mobil tartány utasítás előírásainak kell megfelelniük. A 4.2.5.2.5 pont értelmében azonos vagy nagyobb biztonsági szintet kielégítő, más mobil tartány is választható. A legnagyobb töltési fokot (%-ban) a 4.2.1.9.5 pont szerint kell meghatározni (TP3 különleges előírás).

4.2.2                Általános előírások a mobil tartányok használatára a nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázok és nyomás alatti vegyszerek szállításához

4.2.2.1             Ez a szakasz azokat az általános előírásokat tartalmazza, amelyeket a mobil tartányok nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázok és a nyomás alatti vegyszerek szállításához történő haszná­latánál kell alkalmazni.

4.2.2.2             A mobil tartányoknak a 6.7.3 szakaszban részletezett tervezési, gyártási és vizsgálati köve­tel­ményeknek kell megfelelniük. A nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázokat és a nyomás alatti vegyszereket a 4.2.5.2.6 pontban található T50 mobil tartány utasításnak és a 3.2 fejezet „A” táblázat 11 oszlopában az adott gázra vonatkozó, a 4.2.5.3 bekezdésben található mobil tartány különleges előírásoknak megfelelő mobil tartányokban kell szállítani.

4.2.2.3             A mobil tartányokat alkalmas módon védeni kell a szállítás során a hosszirányú és keresztirányú lökésekből vagy felborulásból adódóan a tartányt, ill. üzemi szerelvényeit érő sérülésekkel szemben. Amennyiben a tartány és az üzemi szerelvények úgy vannak kiala­kítva, hogy a lökéseknek és a felborulásnak ellenállnak, akkor nem szükséges ily módon védeni. A tartányok védelmének példái a 6.7.3.13.5 pontban találhatók.

4.2.2.4             Bizonyos nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázok vegyileg nem állandóak. Ezek csak akkor fogadhatók el szállításra, ha megtették a szükséges intézkedéseket a szállítás alatti veszélyes bomlásuk, átalakulásuk vagy polimerizálódásuk megakadályozására. E célból különösen arról kell gondoskodni, hogy a mobil tartányok ne tartalmazzanak olyan nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázokat, amelyek az ilyen reakciókat elősegíthetik.

4.2.2.5             Ha a szállított gáz(ok) neve nincs feltüntetve a 6.7.3.16.2 pontban meghatározott fémtáblán, a 6.7.3.14.1 pontban előírt bizonyítvány másolatát az illetékes hatóság vagy általa felhatalmazott szerv kérésére a feladó, a címzett vagy az ügynöke útján késedelem nélkül be kell mutatni.

4.2.2.6             Az üres, tisztítatlan és nem gáztalanított mobil tartányoknak ugyanolyan előírásoknak kell megfelelniük, mint az előzőleg szállított nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázzal megtöltött mobil tartányoknak.

4.2.2.7             Töltés

4.2.2.7.1          Töltés előtt a mobil tartányt ellenőrizni kell annak biztosítására, hogy a szállítandó nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázra, ill. a nyomás alatti vegyszer hajtóanyagára engedélyezett legyen és nem töltenek bele olyan nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázt, ill. a nyomás alatti vegyszert, amely a tartány, a tömítések, az üzemi szerelvények vagy a védőbevonatok anyagával érintkezve veszélyesen reagálhat, veszélyes anyagokat képezhet vagy anyagukat jelentősen gyengítheti. Töltés alatt a nem mélyhűtött, cseppfolyósított gáz, ill. a nyomás alatti vegyszer hajtóanyaga hőmérsékletének a méretezési hőmérséklet tartomány határain belül kell lennie.

4.2.2.7.2          A nem mélyhűtött, cseppfolyósított gáz űrtartalom literenkénti legnagyobb mennyisége (kg/l) a tartányban nem lehet nagyobb, mint a nem mélyhűtött, cseppfolyósított gáz 50 °C-on fennálló sűrűségének 0,95-szorosa. Ezen kívül a tartány 60 °C-on nem lehet a folyadékkal teljesen tele.

4.2.2.7.3          A mobil tartányok nem tölthetők meg az engedélyezett legnagyobb bruttó tömeget és az egyes szállítandó gázokra engedélyezett legnagyobb töltőtömeget meghaladó mértékben.

4.2.2.8             A mobil tartány nem adható át szállításra:

a)     ha a belsejében levő folyadékmentes tér akkora, hogy a mobil tartányon belül a folyadék hullámzása megengedhetetlen hidraulikus erőket keltene;

b)     ha szivárog;

c)      ha olyan mértékben sérült, hogy ez befolyásolhatja a mobil tartány vagy emelő- vagy rögzítőszerkezeteinek épségét; és

d)     amíg az üzemi szerelvényeket meg nem vizsgálták és meg nem állapították, hogy jó üzemi állapotban vannak.

4.2.2.9             A mobil tartány emelővilla zsebeinek megtöltött tartánynál zárva kell lenniük. Ez az előírás nem vonatkozik azokra a mobil tartányokra, amelyeknek emelővilla zsebeit a 6.7.3.13.4 pont szerint nem kell zárószerkezettel ellátni.

4.2.3                Általános előírások a mobil tartányok használatára a mélyhűtött, cseppfolyósított gázok szállításához

4.2.3.1             Ez a szakasz azokat az általános előírásokat tartalmazza, amelyeket a mobil tartányok mélyhűtött, cseppfolyósított gázok szállításához történő használatánál kell alkalmazni.

4.2.3.2             A mobil tartányoknak a 6.7.4 szakaszban részletezett tervezési, gyártási és vizsgálati követelményeknek kell megfelelniük. A mélyhűtött, cseppfolyósított gázokat a 4.2.5.2.6 pontban található T75 mobil tartány utasításának és a 3.2 fejezet „A” táblázat 11 oszlopában az adott anyagra vonatkozó, a 4.2.5.3 bekezdésben található mobil tartány különleges előírásoknak megfelelő mobil tartányokban kell szállítani.

4.2.3.3             A mobil tartányokat alkalmas módon védeni kell a szállítás során a hosszirányú és keresztirányú lökésekből vagy felborulásból adódóan a tartányt, ill. üzemi szerelvényeit érő sérülésekkel szemben. Amennyiben a tartány és az üzemi szerelvények úgy vannak kialakítva, hogy a lökéseknek és a felborulásnak ellenállnak, akkor nem szükséges ily módon védeni. A tartányok védelmének példái a 6.7.4.12.5 pontban találhatók.

4.2.3.4             Ha a szállított gáz(ok) neve nincs feltüntetve a 6.7.4.15.2 pontban meghatározott fémtáblán, a 6.7.4.13.1 pontban előírt bizonyítvány másolatát az illetékes hatóság vagy általa fel­hatalmazott szerv kérésére a feladó, a címzett vagy az ügynöke útján késedelem nélkül be kell mutatni.

4.2.3.5             Az üres,  tisztítatlan és nem gáztalanított mobil tartányoknak ugyanolyan előírásoknak kell megfelelniük, mint az előzőleg szállított mélyhűtött, cseppfolyósított gázzal megtöltött mobil tartányoknak.

4.2.3.6             Töltés

4.2.3.6.1          Töltés előtt a mobil tartányt ellenőrizni kell annak biztosítására, hogy a szállítandó mély­hűtött, cseppfolyósított gázra engedélyezett legyen és nem töltenek bele olyan mélyhűtött, cseppfolyósított gázt, amely a tartány, a tömítések, az üzemi szerelvények vagy a védőbevonatok anyagával érintkezve veszélyesen reagálhat, veszélyes anyagokat képezhet vagy anyagukat jelentősen gyengítheti. Töltés alatt a mélyhűtött, cseppfolyósított gáz hőmér­sékletének a méretezési hőmérséklet tartomány határain belül kell lennie.

4.2.3.6.2          A kezdeti töltési fok becsléséhez figyelembe kell venni a tervezett szállításhoz szükséges megtartási időt, beszámítva a lehetséges késéseket. A 4.2.3.6.3 és a 4.2.3.6.4 pontban előírtak kivételével a tartány kezdeti töltési fokának akkorának kell lennie, hogy ha a tartalom – a hélium kivételével – olyan hőmérsékletet érne el, amelyen a gőznyomás egyenlő a megengedett legnagyobb üzemi nyomással, a folyadék által elfoglalt térfogat nem lenne nagyobb 98%-nál.

4.2.3.6.3          A hélium szállítására szolgáló tartányokat legfeljebb a nyomáscsökkentő szelep bemenetéig szabad megtölteni.

4.2.3.6.4          Az illetékes hatóság nagyobb kezdeti töltési fokot engedélyezhet, amennyiben a szállítás várható időtartama lényegesen rövidebb, mint a megtartási idő.

4.2.3.7             Tényleges megtartási idő

4.2.3.7.1          A tényleges megtartási időt minden egyes szállításra ki kell számítani az illetékes hatóság által elismert eljárás szerint a következők alapján:

a)     a szállítandó mélyhűtött, cseppfolyósított gázra vonatkozó referencia megtartási idő (lásd a 6.7.4.2.8.1 pontot) (a 6.7.4.15.1 pont szerinti táblán feltüntetve);

b)     a tényleges töltési sűrűség;

c)      a tényleges töltési nyomás;

d)     a nyomáshatároló eszköz(ök) legkisebb nyitónyomása.

4.2.3.7.2          A tényleges megtartási időt vagy magán a mobil tartányon vagy a mobil tartányra tartósan rögzített fémtáblán kell feltüntetni a 6.7.4.15.2 pont szerint.

4.2.3.7.3          A tényleges  megtartási idő végének dátumát be kell jegyezni a fuvarokmányba [lásd az 5.4.1.2.2 d) pontot].

4.2.3.8             A mobil tartány nem adható át szállításra:

a)     ha a belsejében levő folyadékmentes tér akkora, hogy a mobil tartányon belül a folyadék hullámzása megengedhetetlen hidraulikus erőket keltene;

b)     ha szivárog;

c)      ha olyan mértékben sérült, hogy ez befolyásolhatja a mobil tartány vagy emelő- vagy rögzítő szerkezeteinek épségét;

d)     amíg az üzemi szerelvényeket meg nem vizsgálták és meg nem állapították, hogy üzemképes állapotban vannak;

e)     amíg a tényleges megtartási időt a szállított mélyhűtött, cseppfolyósított gázra meg nem a határozták a 4.2.3.7 bekezdés szerint, és a mobil tartányt a 6.7.4.15.2 pont szerinti jelöléssel el nem látták; és

f)      ha a szállítás időtartama, figyelembe véve a lehetséges késéseket is, meghaladja a tényleges megtartási időt.

4.2.3.9             A mobil tartány emelővilla zsebeinek megtöltött tartánynál zárva kell lenniük. Ez az előírás nem vonatkozik azokra a mobil tartányokra, amelyeknek emelővilla zsebeit a 6.7.4.12.4 pont szerint nem kell zárószerkezettel ellátni.

4.2.4                Általános előírások az UN többelemes gázkonténerek (UN  MEG-konténerek) haszná­latára

4.2.4.1             Ez a szakasz a nem mélyhűtött gázok szállítására szolgáló, a 6.7.5 szakasz szerinti többelemes gázkonténerek (MEG-konténerek) használatára vonatkozó általános előírásokat tartalmazza.

4.2.4.2             A MEG-konténereknek a 6.7.5 szakaszban részletezett tervezési, gyártási és vizsgálati követelményeknek kell megfelelniük. A MEG-konténerek elemeit a 4.1.4.1 bekezdés P200 csomagolási utasításában és a 6.2.1.6 bekezdésben található előírások szerint kell időszakos vizsgálatnak alávetni.

4.2.4.3             A MEG-konténereket alkalmas módon védeni kell a szállítás során a hosszirányú és keresztirányú lökésekből vagy felborulásból adódóan az elemeket, ill. üzemi szerelvényeket érő sérülésekkel szemben. Amennyiben az elemek és az üzemi szerelvények úgy vannak kialakítva, hogy a lökéseknek és a felborulásnak ellenállnak, akkor nem szükséges ily módon védeni. Az ilyen védelemre példák a 6.7.5.10.4 pontban találhatók.

4.2.4.4             A MEG-konténerek időszakos vizsgálatára vonatkozó előírásokat a 6.7.5.12 bekezdés tartalmazza. A MEG-konténer, ill. elemei az időszakos vizsgálat határideje után nem tölthetők meg, de a MEG-konténer a határidő eltelte után is szállítható.

4.2.4.5             Töltés

4.2.4.5.1          Töltés előtt a MEG-konténert ellenőrizni kell annak biztosítására, hogy a szállítandó gázra engedélyezett legyen és az ADR vonatkozó előírásait betartották.

4.2.4.5.2          A MEG-konténer elemeit a 4.1.4.1 bekezdés P200 csomagolási utasításában az adott gázra meghatározott üzemi nyomás, töltési fok és töltési előírások betartásával kell megtölteni. Ha egy MEG-konténert vagy elemei egy csoportját nem elemenként, hanem egységként töltenek meg, akkor semmilyen esetben sem szabad a legkisebb üzemi nyomású elem üzemi nyomása fölé tölteni.

4.2.4.5.3          A MEG-konténereket nem szabad a megengedett legnagyobb bruttó tömegüket meghaladó mértékben megtölteni.

4.2.4.5.4          A leválasztó szelepeket a töltés után el kell zárni és a szállítás alatt zárva kell maradniuk. Mérgező (a T, TF, TC, TO, TFC és TOC csoportba tartozó) gázok csak olyan MEG-konténerben szállíthatók, amely elemei leválasztó szeleppel vannak ellátva.

4.2.4.5.5          A töltőnyílás(oka)t dugóval vagy sapkával kell lezárni. A zárószerkezetek és a szerelvények tömítettségét a töltőnek a töltés után ellenőriznie kell.

4.2.4.5.6          A MEG-konténer nem adható át töltésre:

a)     ha olyan mértékben sérült, hogy ez befolyásolhatja a nyomástartó tartályok, az üzemi vagy a szerkezeti szerelvények épségét;

b)     amíg a nyomástartó tartályokat, az üzemi és a szerkezeti szerelvényeket meg nem vizsgálták és meg nem állapították, hogy jó üzemi állapotban vannak; és

c)      ha a tanúsításra, az időszakos vizsgálatra, ill. a töltésre vonatkozó jelölés olvashatatlan.

4.2.4.6             A megtöltött MEG-konténer nem adható át szállításra:

a)     ha szivárog;

b)     ha olyan mértékben sérült, hogy ez befolyásolhatja a nyomástartó tartályok, az üzemi vagy a szerkezeti szerelvények épségét;

c)      amíg a nyomástartó tartályokat, az üzemi és a szerkezeti szerelvényeket meg nem vizsgálták és meg nem állapították, hogy jó üzemi állapotban vannak; és

d)     ha a tanúsításra, az időszakos vizsgálatra, ill. a töltésre vonatkozó jelölés olvashatatlan.

4.2.4.7             Az üres,  tisztítatlan és nem gáztalanított MEG-konténernek ugyanazon követelményeknek kell megfelelnie, mint az előzőleg szállított anyaggal megtöltött MEG-konténernek.

4.2.5                Mobil tartány utasítások és különleges előírások

4.2.5.1             Általános előírások

4.2.5.1.1          Ez a szakasz a mobil tartányban szállítható veszélyes árukhoz tartozó mobil tartány utasításokat és különleges előírásokat tartalmazza. Minden mobil tartány utasítást egy betűből és számokból álló kód jelöl (pl. T1). A mobil tartányban szállítható anyagokhoz az alkalmazandó mobil tartány utasítást a 3.2 fejezet „A” táblázat 10 oszlopa tünteti fel. Ha a 10 oszlopban az adott anyagra nincs mobil tartány utasítás feltüntetve, akkor ez az anyag nem szállítható mobil tartányban, kivéve, ha azt az illetékes hatóság a 6.7.1.3 bekezdés szerint engedélyezte. A mobil tartány különleges előírások a 3.2 fejezet „A” táblázat 11 oszlopában találhatók. Minden mobil tartány különleges előírást egy betűkből és számokból álló kód jelöl (pl. TP1). A mobil tartány különleges előírásokat a 4.2.5.3 bekezdés tartalmazza.

Megjegyzés:   A MEG-konténerben történő szállításra engedélyezett gázoknál a 3.2 fejezet „A” táblázat 10 oszlopában „(M)” jelölés található.

4.2.5.2             Mobil tartány utasítások

4.2.5.2.1          A mobil tartány utasításokat az 1 – 9 osztály veszélyes anyagaihoz kell alkalmazni. A mobil tartány utasítás az adott anyaghoz használható mobil tartányra vonatkozó előírásokról ad tájékoztatást. Ezeket az előírásokat az e fejezet és a 6.7 fejezet általános követelményei kiegészítéseképpen kell betartani.

4.2.5.2.2          Az 1 és a 3 – 9 osztály anyagaihoz a mobil tartány utasítások tartalmazzák az alkalmazandó legkisebb próbanyomást, a tartány legkisebb falvastagságát (referencia acélra), az alsó nyílásokra és a nyomás csökkentésre vonatkozó követelményeket. A T23 mobil tartány utasításban szerepel azoknak a 4.1 osztályba tartozó önreaktív anyagoknak és az 5.2 osztályba tartozó szerves peroxidoknak a felsorolása, amelyek mobil tartányban szállíthatók.

4.2.5.2.3          A nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázokra a T50 mobil tartány utasítás vonatkozik. A T50 utasítás a mobil tartányban szállítható, nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázokra tartalmazza a megengedett legnagyobb üzemi nyomást, a folyadékszint alatt levő nyílásokra és a nyomás csökkentésére vonatkozó követelményeket és a legnagyobb töltési sűrűséget.

4.2.5.2.4          A mélyhűtött, cseppfolyósított gázokra a T75 mobil tartány utasítás vonatkozik.

4.2.5.2.5          A megfelelő mobil tartány utasítás meghatározása

Egy adott veszélyes árura a 3.2 fejezet „A” táblázat 10 oszlopában előírt mobil tartány utasítás szerintin kívül olyan mobil tartányok is használhatók, amelyeknek a legkisebb próbanyomása nagyobb, vagy nagyobb a falvastagsága, ill. az alsó nyílásokra és a nyomás­csökkentő berendezésekre szigorúbb előírások vonatkoznak. Az adott anyag szállításához megfelelő mobil tartány határozható meg a következők szerint.

Az előírt mobil tartány utasítás

 További engedélyezett mobil tartány utasítások

T1

T2, T3, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T2

T4, T5, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T3

T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T4

T5, T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T5

T10, T14, T19, T20, T22

T6

T7, T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T7

T8, T9, T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T8

T9, T10, T13, T14, T19, T20, T21, T22

T9

T10, T13, T14, T19, T20, T21, T22

T10

T14, T19, T20, T22

T11

T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T12

T14, T16, T18, T19, T20, T22

T13

T14, T19, T20, T21, T22

T14

T19, T20, T22

T15

T16, T17, T18, T19, T20, T21, T22

T16

T18, T19, T20, T22

T17

T18, T19, T20, T21, T22

T18

T19, T20, T22

T19

T20, T22

T20

T22

T21

T22

T22

Nincs

T23

Nincs

4.2.5.2.6          Mobil tartány utasítások

A mobil tartány utasítások az egyes anyagok szállításához használt mobil tartányra vonat­kozó követelményeket határozzák meg. A T1 – T22 mobil tartány utasítás meghatározza az alkalmazandó legkisebb próbanyomást, a legkisebb falvastagságot (referencia acélra mm-ben), a nyomás csökkentésre és az alsó nyílásokra vonatkozó követelményeket.

 

T1 – T22                             MOBIL TARTÁNY UTASÍTÁSOK                                T1 – T22

Ezek a mobil tartány utasítások az 1 és a 3 – 9 osztály folyékony és szilárd anyagaira vo­nat­koznak. A 4.2.1 szakasz általános előírásait és a 6.7.2 szakasz követelményeit be kell tartani.

Mobil tartány utasítás

Legkisebb próbanyomás (bar)

Legkisebb falvastagság (referencia acélra mm-ben)

(lásd 6.7.2.4)

A nyomás csökkentésre vonatkozó követelményeka)

(lásd 6.7.2.8)

Az alsó nyílásokra vonatkozó követelményekb)

(lásd 6.7.2.6)

T1

1,5

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.2

T2

1,5

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.3

T3

2,65

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.2

T4

2,65

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.3

T5

2.65

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.8.3

Nem engedélyezett

T6

4

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.2

T7

4

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.3

T8

4

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Nem engedélyezett

T9

4

6 mm

Normál

Nem engedélyezett

T10

4

6 mm

Lásd 6.7.2.8.3

Nem engedélyezett

T11

6

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.3

T12

6

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.8.3

Lásd 6.7.2.6.3

T13

6

6 mm

Normál

Nem engedélyezett

T14

6

6 mm

Lásd 6.7.2.8.3

Nem engedélyezett

T15

10

Lásd 6.7.2.4.2

Normál

Lásd 6.7.2.6.3

T16

10

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.8.3

Lásd 6.7.2.6.3

T17

10

6 mm

Normál

Lásd 6.7.2.6.3

T18

10

6 mm

Lásd 6.7.2.8.3

Lásd 6.7.2.6.3

T19

10

6 mm

Lásd 6.7.2.8.3

Nem engedélyezett

T20

10

8 mm

Lásd 6.7.2.8.3

Nem engedélyezett

T21

10

10 mm

Normál

Nem engedélyezett

T22

10

10 mm

Lásd 6.7.2.8.3

Nem engedélyezett

a)     A rovatokban szereplő „Normál” szó arra utal, hogy a 6.7.2.8 bekezdés minden  köve­te­ményét teljesíteni kell, a 6.7.2.8.3 pont kivételével.

b)     Ha ebben az oszlopban „Nem engedélyezett” van feltüntetve, akkor alsó nyílások nem enge­délyezettek, ha a szállítandó anyag folyékony (lásd a 6.7.2.6.1 pontot). Ha a szállítandó anyag normális szállítás körülmények között fellépő minden hőmérsékleten szilárd, akkor a 6.7.2.6.2 pont követelményeinek megfelelő alsó nyílások engedé­lye­zettek.


 

T23                                         MOBIL TARTÁNY UTASÍTÁS                                                 T23

Ez a mobil tartány utasítás a 4.1 osztály önreaktív anyagaira és az 5.2 osztály szerves peroxidjaira vo­natkozik. A 4.2.1 szakasz általános előírásait és a 6.7.2 szakasz követelményeit teljesíteni kell. A 4.1 osz­tály önreaktív anyagaira és az 5.2 osztály peroxidjaira a 4.2.1.13 bekezdés vonatkozó kiegészítő előírásait ugyan­csak be kell tartani. A következőkben felsorolt készítmények a 4.1.4.1 bekezdés P520 csomagolási utasításának OP8 csomagolási módszere szerint csomagolva is szállíthatók, adott esetben ugyanazokkal a szabályozási, ill. vész­hőmérsékletekkel.

UN szám

Anyag

Legki­sebb próba­nyomás (bar)

Legkisebb falvastagság (referencia acélra, mm-ben)

Az alsó nyílásokra vonatkozó követelmé­nyek

A nyomás csökkentésre vonatkozó követelmé­nyek

Töltési fok

Szabá­lyozási hőmér­séklet

Vész­hőmér­sék­let

3109

F TÍPUSÚ, FOLYÉKONY SZERVES PEROXID

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

 

 

 

terc-Butil-hidroper­oxida), legfeljebb 72%-os, vízzel

 

 

 

 

 

 

 

Kumil-hidroperoxid, legfeljebb 90%-os,
A típusú hígítóval

 

 

 

 

 

 

 

Di-terc-butil-peroxid, legfeljebb 32%-os,
A típusú hígítóval

 

 

 

 

 

 

 

 

Izopropil-kumil-hid­roperoxid, legfeljebb 72%-os, A típusú hígítóval

 

 

 

 

 

 

 

 

p-Mentil-hidro­peroxid legfeljebb 72%-os, A típusú hígítóval

 

 

 

 

 

 

 

 

Pinanil-hidroperoxid, legfeljebb 56%-os,
A típusú hígítóval

 

 

 

 

 

 

 

3110

F TÍPUSÚ, SZILÁRD SZERVES PEROXID

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

 

 

 

Dikumil-peroxidb)

 

 

 

 

 

 

3119

F TÍPUSÚ, FOLYÉKONY SZERVES PEROXID, HŐMÉRSÉKLET-SZABÁLYOZÁS­SAL

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

c)

c)

 

a)    Amennyiben intézkedéseket tettek a 65% terc-butil-hidroperoxid és 35% víz keverékével azonos biztonság eléréséhez.

b)    Legnagyobb mennyiség mobil tartányonként 2000 kg

c)    Az illetékes hatóság jóváhagyása szerint.

 

T23                                         MOBIL TARTÁNY UTASÍTÁS                                                 T23
(folyt.)                                                                                                                                                                                             (folyt.)

UN szám

Anyag

Legki­sebb próba­nyomás (bar)

Legkisebb falvastag­ság (refe­rencia acél­ra,

 mm-ben)

Az alsó nyílásokra vonatkozó követelmé­nyek

A nyomás csökkentésre vonatkozó követelmé­nyek

Töltési fok

Szabályo­zási hőmér­séklet

Vészhő­mérséklet

3119 (folyt.)

terc-Amil-peroxi-neodekanoát legfeljebb 47%-os,
A típusú hígítóval

 

 

 

 

 

-10 °C

-5 °C

 

terc-Butil-peroxi­-acetát, legfeljebb 32%-os,

B típusú hígítóval

 

 

 

 

 

+30 °C

+35 °C

 

terc-Butil-peroxi-2­-etil-hexanoát, legfeljebb 32%-os, B típusú hígítóval

 

 

 

 

 

+15 °C

+20 °C

 

terc-Butil-peroxi-
-3,5,5-trimetil-hexa­noát, legfeljebb 32%-os, B típusú hígítóval

 

 

 

 

 

+35 °C

+40 °C

 

terc-Butil-peroxi-
pivalát, legfeljebb 27%-os, B típusú hígítóval

 

 

 

 

 

+5 °C

+10 °C

 

Di(3,5,5-trimetil-
-hexanoil)-peroxid, legfeljebb 38%-os, A vagy B típusú hígítóval

 

 

 

 

 

0 °C

+5 °C

 

Peroxi-ecetsav, desztillált, F típusú, stabilizált d)

 

 

 

 

 

+ 30°C

+ 35°C

3120

F TÍPUSÚ, SZI­LÁRD SZERVES PEROXID, HŐ- MÉRSÉKLET-SZABÁLYO­ZÁSSAL

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

c)

c)

3229

F TÍPUSÚ, ÖNREAKTÍV
FOLYÉKONY ANYAG

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

 

 

3230

F TÍPUSÚ, ÖNREAKTÍV
 SZILÁRD ANYAG

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

 

 

 

 

 

 

3239

F TÍPUSÚ, ÖN­RE­AKTÍV FOLYÉ­KONY ANYAG HŐMÉR­SÉKLET-SZAB­ÁLYOZÁS­SAL

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

c)

c)

3240

F TÍPUSÚ, ÖNRE­AKTÍV SZILÁRD ANYAG HŐMÉR­SÉKLET-SZABÁ­LYOZÁS­SAL

4

Lásd 6.7.2.4.2

Lásd 6.7.2.6.3

Lásd 6.7.2.8.2 4.2.1.13.6 4.2.1.13.7 4.2.1.13.8

Lásd 4.2.1.13.13

c)

 c)

c)    Az illetékes hatóság jóváhagyása szerint.

d)    Peroxi-ecetsav desztillációjából származó készítmények legfeljebb 41% peroxi-ecetsav tartalommal vizes oldatban, legfeljebb 9,5% összes aktív oxigéntartalommal (peroxi-ecetsav + H2O2), amelyek a „Vizs­gálatok és kritériumok kézikönyv” 20.4.3 f) pontjának megfelelnek. Járulékos veszélyre utaló „MARÓ” nagybárca szükséges (lásd az 5.2.2.2.2 pont szerinti 8 sz. mintát).

 

T50                                         MOBIL TARTÁNY UTASÍTÁS                                 T50

Ez a mobil tartány utasítás a nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázokra és a nyomás alatti vegyszerekre (UN 3500, 3501, 3502, 3503, 3504 és 3505) vonatkozik. A 4.2.2 szakasz általános előírásait és a 6.7.3 szakasz követelményeit be kell tartani.

UN szám

Nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázok

Legnagyobb megengedett üzemi nyomás (bar)
– kis méretű tartányraa);
– hőszigetelés nélküli

   tartányraa);
– napsugárzás elleni

   védőlemez eseténa);
– szigetelés eseténa)

Nyílás a folyadékszint alatt

A nyomás csökkentésre vonatkozó követelményekb) (lásd 6.7.3.7)

Legnagyobb töltési fok

1005

Ammónia, vízmentes

29,0
25,7
22,0
19,7

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

0,53

1009

Bróm-trifluor-metán
(R 13B1 hűtőgáz)

38,0
34,0
30,0
27,5

Megengedett

Normál

1,13

1010

Butadiének, stabilizált

7,5
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,55

1010

Butadiének és szénhid­rogén keveréke, stabilizált

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Normál

Lásd 4.2.2.7

1011

Bután

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,51

1012

Butén

8,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,53

 

T50                                         MOBIL TARTÁNY UTASÍTÁS                                          T50
(folyt.)                                                                                                                                                                                         (folyt.)

UN szám

Nem mélyhűtött, cseppfolyósított gázok

Legnagyobb megengedett üzemi nyomás (bar)
– kis méretű tartányraa);
– hőszigetelés nélküli

    tartányraa);
– napsugárzás elleni

    védőlemez eseténa);
– szigetelés eseténa)

Nyílás a folyadékszint alatt

A nyomás csökkentésre vonatkozó követelményekb) (lásd 6.7.3.7)

Legnagyobb töltési fok

1017

Klór

19,0
17,0
15,0
13,5

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

1,25

1018

Klór-difluor-metán
(R 22 hűtőgáz)

26,0
24,0
21,0
19,0

Megengedett

Normál

1,03

1020

Klór-pentafluor-etán
(R 115 hűtőgáz)

23,0
20,0
18,0
16,0

Megengedett

Normál

1,06

1021

1-Klór-1,2,2,2-tetrafluor­-etán (R 124 hűtőgáz)

10 3
9,8
7,9
7,0

Megengedett

Normál

1,20

1027

Ciklopropán

18,0
16,0
14,5
13,0

Megengedett

Normál

0,53

1028

Diklór-difluor-metán
(R 12 hűtőgáz)

16,0
15,0
13,0
11,5

Megengedett

Normál

1,15

1029

Diklór-fluor-metán
(R 21 hűtőgáz)

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

1,23

1030

1,1-Difluor-etán
(R 152a hűtőgáz)

16,0
14,0
12,4
11,0

Megengedett

Normál

0,79

1032

Dimetil-amin, vízmentes

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,59

1033

Dimetil-éter

15,5
13,8
12,0
10,6

Megengedett

Normál

0,58

1036

Etil-amin

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,61

1037

Etil-klorid

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,80

1040

Etilén-oxid nitrogénnel 50 °C-on legfeljebb 1 MPa (10 bar) össznyomásig

-
-
-
10,0

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

0,78

1041

Etilén-oxid és szén-dioxid keveréke 9%-nál több, de legfeljebb 87% etilén-oxid tartalommal

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Normál

Lásd 4.2.2.7

1055

Izobutén

8,1
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,52

1060

Metil-acetilén és propadién keverék, stabilizált

28,0
24,5
22,0
20,0

Megengedett

Normál

0,43

1061

Metil-amin, vízmentes

10,8
9,6
7,8
7,0

Megengedett

Normál

0,58

1062

Metil-bromid legfeljebb 2% klórpikrin tartalommal

7,0
7,0
7,0
7,0

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

1,51

1063

Metil-klorid
(R 40 hűtőgáz)

14,5
12,7
11,3
10,0

Megengedett

Normál

0,81

1064

Metil-merkaptán

7,0
7,0
7,0
7,0

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

0,78

1067

Dinitrogén-tetroxid
(nitrogén-dioxid)

7,0
7,0
7,0
7,0

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

1,30

1075

Petróleumgáz, cseppfolyósított

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Normál

Lásd 4.2.2.7

1077

Propilén (propén)

28,0
24,5
22,0
20,0

Megengedett

Normál

0,43

1078

Hűtőgáz, m.n.n.

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Normál

Lásd 4.2.2.7

1079

Kén-dioxid

11,6
10,3
8,5
7,6

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

1,23

1082

Trifluor-klór-etilén, stabilizált
(R 1113 hűtőgáz)

17,0
15,0
13,1
11,6

Nem megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

1,13

1083

Trimetil-amin, vízmentes

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,56

1085

Vinil-bromid, stabilizált

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

1,37

1086

Vinil-klorid, stabilizált

10,6
9,3
8,0
7,0

Megengedett

Normál

0,81

1087

Vinil-metil-éter, stabilizált

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

 

0,67

1581

Klórpikrin és metil-bromid keveréke 2%-nál nagyobb klórpikrin tartalommal

7,0
7,0
7,0
7,0

Nem megengedett

 

1,51

1582

Klórpikrin és metil-klorid keveréke

19,2
16,9
15,1
13,1

Nem megengedett

 

0,81

1858

Hexafluor-propilén
(R 1216 hűtőgáz)

19,2
16,9
15,1
13,1

Megengedett

 

1,11

1912

Metil-klorid és diklór-metán keverék

15,2
13,0
11,6
10,1

Megengedett

 

0,81

1958

1,2-Diklór-1,1,2,2-tetra­fluor-etán (R 114 hűtőgáz)

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

 

1,30

1965

Szénhidrogén-gáz keverék, cseppfolyósított, m.n.n.

Lásd a legnagyobb megengedett üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

 

Lásd 4.2.2.7

1969

Izobután

8,5
7,5
 7,0
7,0

Megengedett

 

0,49

1973

Klór-difluor-metán és klór-pentafluor-etán keverék állandó forrásponttal, kb. 49% klór-difluor-metán tartalommal (R 502 hűtőgáz)

28,3
25,3
22,8
20,3

Megengedett

Normál

1,05

1974

Bróm-klór-difluor-metán (R 12B1 hűtőgáz)

7,4
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

1,61

1976

Oktafluor-ciklobután
(RC 318 hűtőgáz)

8,8
7,8
7,0
7,0

Megengedett

Normál

1,34

1978

Propán

22,5
20,4
18,0
16,5

Megengedett

Normál

0,42

1983

1-Klór-2,2,2-trifluor-etán (R 133a hűtőgáz)

7,0
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

1,18

2035

1,1,1-Trifluor-etán
 (R 143a hűtőgáz)

31,0
27,5
24,2
21,8

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

0,76

2424

Oktafluor-propán
(R 218 hűtőgáz)

23,1
20,8
18,6
16,6

Megengedett

Normál

1,07

2517

1-Klór-1,1-difluor-etán
(R 142b hűtőgáz)

8,9
7,8
7,0
7,0

Megengedett

Normál

0,99

2602

Diklór-difluor-metán és 1,1-difluor-etán azeotrop keveréke kb. 74% diklór­-difluor-metán tartalommal (R 500 hűtőgáz)

20,0
18,0
16,0
14,5

Megengedett

Normál

1,01

 

 

 

 

 

 

 

 

3057

Trifluor-acetil-klorid

14,6
12,9
11,3
9,9

Nem megengedett

Normál

1,17

3070

Etilén-oxid és diklór­-difluor-metán keverék legfeljebb 12,5% etilén­-oxiddal

14,0
12,0
11,0
9,0

Megengedett

Normál

1,09

3153

Perfluor-(metil-vinil-éter)

14,3
13,4
11,2
10,2

Megengedett

Normál

1,14

3159

1,1,1,2-Tetrafluor-etán
(R 134a hűtőgáz)

17,7
15,7
13,8
12,1

Megengedett

Normál

1,04

3161

Cseppfolyósított gáz, ­gyúlékony, m.n.n.

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Normál

Lásd 4.2.2.7

3163

Cseppfolyósított gáz, m.n.n.

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Normál

Lásd 4.2.2.7

3220

Pentafluor-etán
(R 125 hűtőgáz)

34,4
30,8
27,5
24,5

Megengedett

Normál

0,87

3252

Difluor-metán
(R 32 hűtőgáz))

43,0
39,0
34,4
30,5

Megengedett

Normál

0,78

3296

Heptafluor-propán
(R 227 hűtőgáz)

16,0
14,0
12,5
11,0

Megengedett

Normál

1,20

3297

Etilén-oxid és klór­-tetrafluor-etán keverék legfeljebb 8,8% etilén-oxid tartalommal

8,1
7,0
7,0
7,0

Megengedett

Normál

1,16

3298

Etilén-oxid és pentafluor­-etán keverék legfeljebb 7,9% etilén-oxid tartalommal

25,9
23,4
20,9
18,6

Megengedett

Normál

1,02

3299

Etilén-oxid és tetrafluor­-etán keverék legfeljebb 5,6% etilén-oxid tartalommal

16,7
14,7
12,9
11,2

Megengedett

Normál

1,03

3318

Ammónia oldat, vizes, re­latív sűrűség 15 °C-on ki­sebb, mint 0,880, 50%-nál több ammóniatartalommal

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

Lásd 4.2.2.7

3337

R 404A hűtőgáz

31,6
28,3
25,3
22,5

Megengedett

Normál

0,84

3338

R 407A hűtőgáz

31,3
28,1
25,1
22,4

Megengedett

Normál

0,95

3339

R 407B hűtőgáz

33,0
29,6
26,5
23,6

Megengedett

Normál

0,95

3340

R 407C hűtőgáz

29,9
26,8
23,9
21,3

Megengedett

Normál

0,95

3500

Nyomás alatti vegyszer, m.n.n

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

TP4c)

3501

Nyomás alatti vegy­szer, gyúlékony, m.n.n

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

TP4c)

3502

Nyomás alatti vegyszer, mérgező, m.n.n

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

TP4c)

3503

Nyomás alatti vegyszer, maró, m.n.n

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

TP4c)

3504

Nyomás alatti vegyszer, gyúlékony, mérgező, m.n.n

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

TP4c)

3505

Nyomás alatti vegyszer, gyúlékony, maró, m.n.n

Lásd a megengedett legnagyobb üzemi nyomás meghatározását a 6.7.3.1 bekezdésben

Megengedett

Lásd 6.7.3.7.3

TP4c)

a)    A „kis méretű tartány” átmérője legfeljebb 1,5 m;

       a „hőszigetelés nélküli tartány” átmérője 1,5 m-nél nagyobb és nincs hőszigeteléssel vagy napsugárzás elleni védőlemezzel ellátva (lásd 6.7.3.2.12);

       a „napsugárzás elleni védőlemezzel ellátott tartány” átmérője 1,5 m-nél nagyobb és napsugárzás elleni védő­lemezzel van ellátva (lásd 6.7.3.2.12);

       a „szigetelt tartány” átmérője 1,5 m-nél nagyobb és szigeteléssel van ellátva (lásd 6.7.3.2.12);
 (A „tervezési referencia hőmérséklet” meghatározására lásd a 6.7.3.1 bekezdést.)

b)    A nyomás csökkentésre vonatkozó követelmények oszlopban a „Normál” szó azt jelenti, hogy a 6.7.3.7.3 pontban előírt hasadótárcsa nem szükséges.

c)    Az UN 3500, 3501, 3502, 3503, 3504 és 3505 tételnél a térfogat %-os töltési fokot kell figyelembe venni a kg/l-ben kifejezett leg­nagyobb töltési fok helyett.

 

 

T75                                         MOBIL TARTÁNY UTASÍTÁS                                 T75

Ez a mobil tartány utasítás a mélyhűtött, cseppfolyósított gázokra vonatkozik. A 4.2.3 szakasz általános előírásait és a 6.7.4 szakasz követelményeit be kell tartani.

 

4.2.5.3             Mobil tartány különleges előírások

Egyes anyagokra mobil tartány különleges előírások vonatkoznak, amelyek azokat az előírásokat jelzik, amelyek kiegészítik vagy módosítják a mobil tartány utasításokban, ill. a 6.7 fejezetben rögzített követelményeket. A mobil tartány különleges előírások TP betűkkel kezdődő kóddal (az angol „tank provision” kifejezés rövidítése) vannak jelölve és a 3.2 fejezet „A” táblázat 11 oszlopában vannak feltüntetve az egyes anyagokhoz. A következő felsorolás tartalmazza a mobil tartány különleges előírásokat:

TP1       A 4.2.1.9.2 pontban előírt töltési fokot be kell tartani

              (töltési fok = ).

TP2       A 4.2.1.9.3 pontban előírt töltési fokot be kell tartani

              (töltési fok = ).

 

TP3       Az olvadáspontjuk feletti hőmérsékleten szállított szilárd anyagok és a magas hőmérsékletű folyékony anyagok esetén a legnagyobb töltési fokot (%-ban) a 4.2.1.9.5 pont szerint kell meghatározni (töltési fok = ).

TP4       A mobil tartány töltési foka nem haladhatja meg a 90%-ot, ill. az illetékes hatóság által engedélyezett más értéket (lásd a 4.2.1.16.2 pontot).

TP5       A 4.2.3.6 bekezdésben előírt töltési fokot be kell tartani.

TP6       Annak érdekében, hogy a tartány felrepedését minden körülmények között meg­akadályozzák (beleértve azt az esetet is, ha a láng teljesen körülveszi), a tartányt olyan nyomáscsökkentő szerkezettel kell ellátni, amely megfelel a tartány befoga­dó­képességének és a szállított anyag természetének. A szerkezetnek az anyaggal összeférhetőnek kell lennie.

TP7       A gőztérből a levegőt nitrogénnel vagy más módon ki kell űzni.

TP8       A mobil tartány próbanyomását 1,5 bar-ra lehet csökkenteni, ha a szállított anyag lobbanáspontja nagyobb mint 0 °C.

TP9       Az ezen tétel alá tartozó anyag csak az illetékes hatóság engedélyével szállítható mobil tartányban.

TP10     Legalább 5 mm vastag ólom bélés szükséges, amelyet évente kell vizsgálni vagy az illetékes hatóság által engedélyezett más alkalmas bélés anyag. Egy üres, tisztítatlan mobil tartány a bélés utolsó vizsgálata érvényességének lejárta után, újratöltés előtt legfeljebb három hónapig adható fel szállításra a következő előírt vizsgálat végrehajtása céljából.

TP11     (fenntartva)

TP12     (törölve)

TP13     (fenntartva)

TP14     (fenntartva)

TP15     (fenntartva)

TP16     A tartányt különleges szerkezettel kell ellátni vákuum és túlnyomás megaka­dályozására normális szállítási feltételek mellett. Ezt az illetékes hatóságnak engedélyeznie kell. A nyomás csökkentésre vonatkozó követelmények megegyez­nek a 6.7.2.8.3 pontban leírtakkal a termék nyomáscsökkentő szelepben történő ki­kristályosodásának megakadályozására.

TP17     A tartány hőszigeteléséhez csak szervetlen, nem éghető anyagok használhatók.

TP18     A hőmérsékletet 18 °C és 40 °C között kell tartani. A megszilárdult metakrilsavat tartalmazó mobil tartányt a szállítás alatt nem szabad visszamelegíteni.

TP19     A tartányköpeny 6.7.3.4 bekezdés szerint meghatározott legkisebb falvastagságát a gyártás során 3 mm korróziós ráhagyással meg kell növelni. A falvastagságot ultrahanggal kell ellenőrizni az időszakos folyadéknyomás-próbák között félidőben és az semmikor nem lehet kisebb, mint a 6.7.3.4 bekezdés szerint meghatározott legkisebb falvastagság.

TP20     Ez az anyag csak szigetelt tartányban, nitrogén alatt szállítható.

TP21     A falvastagság nem lehet 8 mm-nél kisebb. A tartányokat legalább 2,5 évenként hidraulikus nyomáspróbának és belső vizsgálatnak kell alávetni.

TP22     A csatlakozásokhoz vagy egyéb eszközökhöz használt kenőanyagoknak az oxigén­nel összeférhetőeknek kell lenniük.

TP23     (törölve)

TP24     A mobil tartány ellátható a legnagyobb töltési fok mellett is a tartány gőzterében maradó eszközzel a szállított anyag lassú bomlása következtében kialakuló túl­nyomás megakadályozására. Ennek az eszköznek meg kell akadályoznia felborulás esetén a folyadék túlzott mértékű kifolyását vagy idegen anyagoknak a tartányba való bejutását. Ezt az eszközt az illetékes hatóságnak vagy az általa felhatalmazott szervnek engedélyeznie kell.

TP25     A 99,95%-os vagy nagyobb tisztaságú kén-trioxid inhibitor nélkül is szállítható mobil tartányban, ha a hőmérsékletet 32,5 °C-on vagy magasabb értéken tartják.

TP26     Felmelegített állapotban történő szállításnál a fűtőberendezésnek a tartány külsején kell lennie. Az UN 3176 tétel esetén ezt az előírást csak akkor kell figyelembe venni, ha az anyag a vízzel veszélyesen reagál.

TP27     4 bar legkisebb próbanyomású mobil tartány is használható, ha bizonyítható, hogy a 6.7.2.1 bekezdésben a próbanyomásra vonatkozó fogalommeghatározás alapján 4 bar vagy annál kisebb próbanyomás is elfogadható.

TP28     2,65 bar legkisebb próbanyomású mobil tartány is használható, ha bizonyítható, hogy a 6.7.2.1 bekezdésben a próbanyomásra vonatkozó fogalommeghatározás alapján 2,65 bar vagy annál kisebb próbanyomás is elfogadható.

TP29     1,5 bar legkisebb próbanyomású mobil tartány is használható, ha bizonyítható, hogy a 6.7.2.1 bekezdésben a próbanyomásra vonatkozó fogalommeghatározás alapján 1,5 bar vagy annál kisebb próbanyomás is elfogadható.

TP30     Ezt az anyagot szigetelt tartányban kell szállítani.

TP31     Ez az anyag csak szilárd állapotban szállítható tartányban.

TP32     Az UN 0331, 0332 és 3375 anyagokhoz mobil tartányok csak a következő feltételek teljesülése esetén használhatók:

               a)    A szükségtelen fojtás elkerülésére a fémből gyártott mobil tartányokat nyomáscsökkentő szerkezettel kell ellátni, ami lehet rugóterhelésű szelep, hasadótárcsa vagy olvadóbetét. Az a nyomás, amelynél a nyomáscsökkentő szerkezet működésbe lép, nem lehet 2,65 bar-nál nagyobb az olyan mobil tartányoknál, amelyek legkisebb próbanyomása 4 bar-nál nagyobb.

               b)    A tartányban történő szállításra való alkalmasságot csak az UN 3375 tételnél kell bizonyítani. Ennek meghatározására alkalmas módszer pl. a 8 vizsgálati sorozat 8.d) próbája (lásd „Vizsgálatok és kritériumok kézikönyv”, I rész, 18.7 pont).

               c)     Az anyag nem hagyható a tartányban olyan hosszú ideig, ami kérgesedést okozhat. Megfelelő intézkedéseket kell tenni, hogy az anyag a tartányban ne tömörödjön össze és ne ülepedjen le (pl. tisztítás stb.).

TP33     Az ehhez az anyaghoz tartozó mobil tartány utasítás a szemcsés és porszerű anyagokra, valamint az olyan szilárd anyagokra vonatkozik, amelyeket olvadás­pontjuk feletti hőmérsékleten töltenek és ürítenek, de lehűtve, szilárd anyagként szállítanak. Az olvadáspontjuk feletti hőmérsékleten szállított szilárd anyagokra lásd a 4.2.1.19 bekezdést.

TP34     A mobil tartányt nem kell a 6.7.4.14.1 pont szerinti ütközési próbának kitenni, ha a mobil tartányon a 6.7.4.15.1 pontban meghatározott táblán és ezenkívül a tartány oldalán, a külső burkolaton, legalább 10 cm-es betűkkel fel van tüntetve a „VASÚTON NEM SZÁLLÍTHATÓ” felirat.

TP35     (törölve)

TP36     A mobil tartányokon a gőztérben olvadóbetétek is használhatók.

TP37     (törölve)

TP38     (törölve)

TP39     (törölve)

TP40     A mobil tartány csatlakoztatott porlasztó szerkezettel nem szállítható.

TP41     Ha a mobil tartány olyan szerves fémvegyület szállítására szolgál, amelyhez ez a mobil tartány különleges előírás van hozzárendelve, az illetékes hatóság bele­egyezésével a 2,5 évenkénti közbenső időszakos vizsgálat elhagyható, vagy az más vizsgálati módszerrel vagy ellenőrzéssel helyettesíthető. Ha azonban a 6.7.2.19.7 pontban foglalt körülmények fennállnak, a vizsgálatot el kell végezni.



[1])    A relatív sűrűség (d) kifejezés a „sűrűség” szinonimájának tekintendő, ez a fejezet végig ilyen értelemben használja.

[2])     Ha a kiindulási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a jóváhagyást a küldeménnyel érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.

*           Magyarországon lásd még a 45/2012. (V 8.) VM rendeletet is.

[3])         Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, a küldemény által érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatósága

[4])     Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a jóváhagyást a küldeménnyel érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.

[5])     Kivételt képeznek az 1, az 5.2 és a 7 osztály anyagainak szállítására szolgáló tartányok (lásd a 4.3.4.1.3 pontot).

[6])     Szükség esetén az anyag gyártójával és az illetékes hatósággal kell konzultálni annak megítéléséhez, hogy az anyag a tartány, a battériás jármű vagy a MEG-konténer anyagával összeférhető-e.

[7])     A tartány védelmének példái:
   az oldalirányú védelem állhat pl. hosszanti tartórudakból, amelyek a tartány két hosszanti oldala középvonalában vannak;
   a felborulás elleni védelem állhat pl. erősítőgyűrűkből vagy a keretre erősített keresztrudakból;
   a hátulról jövő lökések elleni védelem lehet pl. lökhárító vagy ütközőkeret.

[8])    Erre vonatkozó útmutatás található a European Industrial Gases Association (EIGA) „A tartányok nyomáscsök­kentő szerkezeteinek idő előtti működésbe lépését megakadályozó módszerek” című dokumentumában,  elérhető www.eiga.eu.