4.3 FEJEZET

A FÉMBŐL GYÁRTOTT, RÖGZÍTETT TARTÁNYOK (TARTÁNY­JÁRMŰVEK), LESZERELHETŐ TARTÁNYOK, TANK­KONTÉ­NEREK ÉS TARTÁNYOS CSEREFELÉPÍTMÉNYEK, VALAMINT BATTÉRIÁS JÁRMŰVEK ÉS TÖBBELEMES GÁZKONTÉNEREK
 (MEG-KONTÉNEREK) HASZNÁLATA

 

Megjegyzés:   A mobil tartányok és az UN többelemes gázkonténerek (UN MEG-konténerek) használatára lásd a 4.2 fejezetet; a szálvázas műanyag tartányok használatára lásd a 4.4 fejezetet; a hulladékok szállítására szolgáló, vákuummal üzemelő tartányok használatára lásd a 4.5 fejezetet.

4.3.1                Alkalmazási terület

4.3.1.1             Az oldal teljes szélességében nyomtatott követelményeket a rögzített tartányokra (tartány­járművekre), a leszerelhető tartányokra, a battériás járművekre, a tankkonténerekre, a tartányos cserefelépítményekre és a MEG-konténerekre egyaránt alkalmazni kell. Az egyetlen oszlopban nyomtatott követelményeket csak

     a rögzített tartányokra (tartányjárművekre), a leszerelhető tartányokra és a battériás járművekre (bal oldali oszlop); ill.

     a tankkonténerekre, a tartányos cserefelépítményekre és a MEG-konténerekre (jobb oldali oszlop)

kell alkalmazni.

4.3.1.2             Ezeket a követelményeket a gáz alakú, a folyékony, a porszerű vagy szemcsés anyagok szállításához használt

 

rögzített tartányokra (tartányjárművekre), leszerelhető tartányokra és battériás jármű­vekre

tankkonténerekre, tartányos cserefelépítmé­nyekre és MEG-konténerekre

kell alkalmazni.

4.3.1.3             A 4.3.2 szakasz tartalmazza az összes osztály anyagainak szállítására szolgáló rögzített tartányok (tartányjárművek), leszerelhető tartányok, tankkonténerek és tartányos cserefelépítmények és a 2 osztály gázainak szállítására szolgáló battériás járművek és MEG-konténerek használatára vonatkozó előírásokat. A 4.3.3 és a 4.3.4 szakasz a használatra vonatkozó különleges előírásokat tartalmazza, amelyek kiegészítik vagy módosítják a 4.3.2 szakasz előírásait.

4.3.1.4             A gyártásra, a szerelvényekre, a típusjóváhagyásra, a vizsgálatokra és próbákra, és a jelölésre vonatkozó követelményeket lásd a 6.8 fejezetben.

4.3.1.5             A jelen fejezet alkalmazását illető átmeneti előírásokat az

 

1.6.3

1.6.4

szakasz tartalmazza.

4.3.2                Az összes osztályra vonatkozó követelmények

4.3.2.1             Használat

4.3.2.1.1          Az ADR hatálya alá tartozó valamely anyag csak akkor szállítható rögzített tartányban (tartányjárműben), leszerelhető tartányban, battériás járműben, tankkonténerben, tartányos cserefelépítményben vagy MEG-konténerben, ha a 3.2 fejezet „A” táblázat 12 oszlopában a 4.3.3.1.1 vagy a 4.3.4.1.1 pont szerinti valamely tartánykódra hivatkozás szerepel.

4.3.2.1.2          Az előírt tartány, battériás jármű és MEG-konténer típus a 3.2 fejezet „A” táblázat 12 osz­lopában egy kód formájában van megadva. Az itt megjelenő azonosító kód meghatározott sorrendben betűkből, ill. betűkből és számokból áll. A négy részes kód magyarázata a 4.3.3.1.1 pontban található, ha a szállítandó anyag a 2 osztályba tartozik, illetve a 4.3.4.1.1 pontban, ha a szállítandó anyag az 1, vagy a 3 – 9 osztályba[5]) tartozik.

4.3.2.1.3          A 4.3.2.1.2 pont szerint előírt tartány típus az a típus, amely a legkevésbé szigorú gyártási követelményeknek felel meg, amelyek a szóban forgó anyag esetében még elfogadhatók. Ha ebben a fejezetben vagy a 6.8 fejezetben nincs más előírva, lehetséges olyan tartány használata is, amelynek kódja nagyobb tervezési nyomást ír elő, ill. a töltő és ürítő nyílásokra vagy a biztonsági szelepekre, szerkezetekre szigorúbb előírást tartalmaz (a 2 osz­tályra vonatkozóan lásd a 4.3.3.1.1, a 3 – 9 osztályra a 4.3.4.1.1 pontot).

4.3.2.1.4          Bizonyos anyagok esetében a tartányokra, a battériás járművekre, ill. MEG-konténerekre kiegészítő előírások is vonatkoznak, amelyeket a 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopa különleges előírások formájában tartalmaz.

4.3.2.1.5          A tartányokat, a battériás járműveket és a MEG-konténereket csak olyan veszélyes anya­gokkal szabad megtölteni, amelyekre a 6.8.2.3.1 pont szerint engedélyezve vannak, és ame­lyek a tartány anyagával, a tömítésekkel, a szerelvényekkel és a védőbevonattal érintkezve nem léphetnek veszélyes reakcióba (a veszélyes reakciókat lásd az 1.2.1 szakaszban), nem hozhatnak létre veszélyes terméket, vagy nem gyöngíthetik jelentősen a tartány anyagát [6]).

4.3.2.1.6          A veszélyes anyagokhoz használt tartányokban nem szabad élelmiszereket szállítani, kivéve, ha a közegészségügyi szempontból káros következmények megelőzéséhez szükséges intéz­kedéseket megtették.

4.3.2.1.7          A tartány-vizsgálati könyvet (gépkönyvet) a tulajdonosnak vagy az üzemben tartónak kell őriznie, és a könyv dokumentumait az illetékes hatóság kérésére be kell tudnia mutatni. A tartány-vizsgálati könyvet (gépkönyvet) a tartány teljes élettartama alatt vezetni kell, és a tartány használatból való kivonása után még 15 hónapig meg kell őrizni.

Ha a tartány élettartama alatt bármikor megváltozik a tulajdonos vagy az üzemben tartó, a tartány-vizsgálati könyvet (gépkönyvet) az új tulajdonosnak, ill. üzemben tartónak haladéktalanul át kell adni.

A tartány időszakos, ill. soron kívüli vizsgálatakor a 6.8.2.4.5 és a 6.8.3.4.18 pontok szerinti próbákat, ellenőrzéseket vagy vizsgálatokat végző szakértő rendelkezésére kell bocsátani a tartány-vizsgálati könyv, ill. minden szükséges dokumentum másolatát.

4.3.2.2             Töltési fok

4.3.2.2.1          Folyékony anyagok környezeti hőmérsékleten való szállítására használt tartányoknál a következő töltési fokokat nem szabad túllépni:

a)     egyéb veszélyeket (pl. mérgezést, marást) nem jelentő gyúlékony anyagok, környezetre veszélyes anyagok, gyúlékony, környezetre veszélyes anyagok esetén légző-berende­zés­sel vagy biztonsági szeleppel felszerelt tartányoknál (akkor is, ha a szelep előtt hasadótárcsa van):

a töltési fok = a befogadóképesség  %-a;

b)     mérgező vagy maró anyagok esetén (akár gyúlékonyak vagy környezetre veszélyesek, akár nem) légző-berendezéssel vagy biztonsági szeleppel felszerelt tartányoknál (akkor is, ha a szelep előtt hasadó­tárcsa van):

a töltési fok = a befogadóképesség  %-a;

c)      gyúlékony anyagok, környezetre veszélyes anyagok és az enyhén mérgező vagy gyengén maró anyagok esetén (akár gyúlékonyak vagy környezetre veszélyesek, akár nem) légmentesen zárt, biztonsági szelep nélküli tartányoknál:

a töltési fok = a befogadóképesség  %-a;

d)     nagyon mérgező vagy mérgező, erősen maró vagy maró anyagok esetén (akár gyúlé­konyak vagy környezetre veszélyesek, akár nem) légmentesen zárt, biztonsági szelep nélküli tartányoknál:

a töltési fok = a befogadóképesség  %-a.

4.3.2.2.2          Ezekben a képletekben a a folyadék átlagos köbös hőtágulási együtthatóját jelenti 15 °C és 50 °C között, azaz 35 °C legnagyobb hőmérséklet-változásra. Az a-t a következő képlet szerint kell kiszámítani:

.

Az előző képletekben

d15 és d50 a folyadék sűrűsége 15°C-on, ill. 50°C-on;

tF a folyadék átlagos hőmérséklete a töltés alatt.

4.3.2.2.3          A 4.3.2.2.1 a) – d) pontban előírtak nem vonatkoznak az olyan tartányokra, amelyek a szál­lított anyagot a szállítás során fűtőberendezéssel 50 °C fölötti hőmérsékleten tartják. Ilyen esetben a szállítás megkezdésekor a töltési fokot úgy kell megválasztani, ill. a hőmérsékletet úgy kell szabályozni, hogy a tartány a szállítás időtartama alatt végig legfeljebb 95%-ig legyen megtöltve, és a szállítás során a hőmérséklet ne emelkedjen a töltési hőmérséklet fölé.

4.3.2.2.4          Amennyiben a folyékony állapotú anyagok, a cseppfolyósított, ill. a mélyhűtött, csepp­folyósított gázok szállítására használt tartány nincs válaszfalakkal vagy hullámtörő leme­zekkel legfeljebb 7500 liter űrtartalmú rekeszekre osztva, a töltési foknak a befogadó­képesség legalább 80%-ának vagy legfeljebb 20%-ának kell lennie.

                        Ez az előírás nem vonatkozik:

     azokra a folyékony anyagokra, amelyeknek a kinematikai viszkozitása 20 °C-on legalább 2680 mm2/s;

     azokra az olvadékokra, amelyeknek a kinematikai viszkozitása a töltési hőmérsékleten legalább 2680 mm2/s;

     az UN 1963 mélyhűtött, cseppfolyósított héliumra és az UN 1966 mélyhűtött, csepp­folyósított hidrogénre.

4.3.2.3             Üzemeltetés

4.3.2.3.1          A tartány falvastagságának a teljes használati időtartam alatt nem szabad

 

a 6.8.2.1.17 – 6.8.2.1.21

a 6.8.2.1.17 – 6.8.2.1.20

pontban előírt legkisebb érték alá csökkennie.

4.3.2.3.2

(fenntartva)

A tankkonténereket, ill. MEG-konténereket a szállítás során a szállító járművön úgy kell rögzíteni, hogy az oldalról és a hátulról jövő lökések vagy felborulás ellen megfele­lő módon biztosítva legyenek[7]) a szállító jármű vagy a tankkonténer, ill. MEG-kon­téner berendezései által. Ha a tankkonté­nerek, ill. MEG-konténerek, beleértve az üzemi szerelvényeket is, úgy vannak kiala­kítva, hogy a lökéseknek és a felborulásnak ellenállnak, akkor nem szükséges azokat ilyen módon biztosítani.

 

 

 

4.3.2.3.3         Megfelelő intézkedéseket kell tenni a gázok és gőzök veszélyes mennyiségben történő kiszabadulásának megakadályozására a tartányok, battériás járművek, ill. MEG-konténerek töltése és ürítése alatt. A tartányt, battériás járművet és MEG-konténert úgy kell lezárni, hogy tartalma ellenőrizhetetlenül ne juthasson a szabadba. Az alsó ürítésű tartány nyílásait csavarmenetes dugóval, vakkarimával vagy más, ugyanilyen hatékonyságú szerkezettel kell lezárni. A töltőnek a töltés után biztosítania kell, hogy a tartány, battériás jármű és MEG-konténer zárószerkezetei zártak és tömítettek legyenek, ugyanez vonatkozik a merülőcső tetején levő zárószerkezetekre is.

4.3.2.3.4          Abban az esetben, ha több, egymás mögött elhelyezett zárószerkezet van, legelőször a be­töltött anyaghoz legközelebb esőt kell elzárni.

4.3.2.3.5          A szállítás alatt a tartány külsején nem lehet a betöltött anyagból semmilyen veszélyes maradék.

4.3.2.3.6          Egymással veszélyesen reagáló anyagokat nem szabad a tartányok szomszédos kamráiban szállítani.

Szállíthatók azonban egymással veszélyesen reagáló anyagok a tartányok szomszédos kamráiban akkor, ha ezeket a kamrákat a tartányfallal azonos vagy nagyobb vastagságú fal választja el egymástól, illetve, ha a rakott kamrákat üres tér vagy üres kamra választja el.

4.3.2.3.7          A rögzített tartányok (tartányjárművek), leszerelhető tartányok, battériás járművek, tankkonténerek, tartányos cserefelépítmények és MEG-konténerek a 6.8.2.4.2, a 6.8.3.4.6 és a 6.8.3.4.12 pontban előírt vizsgálat érvényességi idejének lejárta után nem tölthetők meg és nem adhatók át szállításra. Az utolsó időszakos vizsgálat lejárta előtt megtöltött rögzített tartányok (tartányjárművek), leszerelhető tartányok, battériás járművek, tankkonténerek, tartányos cserefelépítmények és MEG-konténerek azonban az utolsó időszakos vizsgálat érvényességének letelte után is szállíthatók:

a)     a vizsgálat érvényességének letelte után legfeljebb egy hónapig;

b)     a veszélyes anyag ártalmatlanítására (megfelelő elhelyezésére) vagy újrahasznosítására történő visszaszállítása céljából a vizsgálat érvényességének lejárta után legfeljebb három hónapig, hacsak az illetékes hatóság másként nem rendelkezik. Ezt a men­tességet a fuvarokmányba be kell jegyezni.

4.3.2.4             Üres, tisztítatlan tartányok, battériás járművek és MEG-konténerek

Megjegyzés:   Az üres, tisztítatlan tartányokra, battériás járművekre és MEG-konténerekre a 4.3.5 szakasz TU1, TU2, TU4, TU16 és TU35 különleges előírás vonatkozik.

4.3.2.4.1          A szállítás alatt a tartány külsején nem maradhat a betöltött anyagból semmilyen veszélyes maradék.

4.3.2.4.2          Az üres,  tisztítatlan tartányokat, battériás járműveket, ill. MEG-konténereket csak úgy szabad szállításra felvenni, ha ugyanúgy vannak lezárva és ugyanolyan tömítettek, mintha töltve lennének.

4.3.2.4.3          Ha az üres, tisztítatlan tartányok, battériás járművek és MEG-konténerek nincsenek ugyan­úgy lezárva és nem ugyanolyan tömítettek, mintha töltve lennének és ezért nem felelnek meg az ADR előírásainak, a megfelelő biztonságot szem előtt tartva, a legközelebbi alkalmas helyre szállíthatók, ahol a tisztítás vagy javítás elvégezhető.

A biztonság megfelelőnek tekinthető, ha megtették a szükséges intézkedéseket ahhoz, hogy az ADR előírásainak megfelelő biztonságot érjenek el, és a veszélyes áruk ellenőrzés nélkül ne jussanak a szabadba.

4.3.2.4.4          Az üres, tisztítatlan rögzített tartányok (tartányjárművek), leszerelhető tartányok, battériás járművek, tankkonténerek, tartányos cserefelépítmények és MEG-konténerek a 6.8.2.4.2 és a 6.8.2.4.3 pontban meghatározott időköz eltelte után is szállíthatók a vizsgálat végrehajtása céljából.

4.3.3                A 2 osztályra vonatkozó különleges előírások

4.3.3.1             Kódok és tartány rangsor

4.3.3.1.1          A tartányok, battériás járművek és MEG-konténerek kódja

A 3.2 fejezet „A” táblázat 12 oszlopában szereplő kódok (tartánykódok) négy részének jelentése a következő:

Rész

Leírás

Tartánykód

1

A tartány, battériás jármű vagy MEG-konténer típusa

C = sűrített gázok szállítására szolgáló tartány, battériás jármű vagy MEG-konténer

P = cseppfolyósított gázok vagy oldott gázok szállítására szolgáló tartány, battériás jármű vagy MEG-konténer

R = mélyhűtött, cseppfolyósított gázok szállítására szolgáló tartány

2

Tervezési nyomás

* =  a 4.3.3.2.5 táblázat szerinti legkisebb próbanyomás értéke (bar-ban), vagy

 

22 = a legkisebb tervezési nyomás (bar-ban)

3

Nyílások (lásd a 6.8.2.2 és a 6.8.3.2 bekezdést)

B = háromszoros zárószerkezetű alsó töltő- vagy ürítőnyílással ellátott tartány; vagy olyan battériás jármű, ill. MEG-konténer, amelynek nyílásai a folyadék szint alatt vannak vagy amely sűrített gázok szállítására szolgál

 

C = háromszoros zárószerkezetű felső töltő- vagy ürítőnyílással ellátott tartány, amelynél a folyadékszint alatt csak tisztító­nyílások vannak

 

D = háromszoros zárószerkezetű felső töltő- vagy ürítőnyílással ellátott tartány; vagy olyan battériás jármű, ill. MEG-konté­ner, amelynél a folyadékszint alatt nincsenek nyílások

4

Biztonsági szelepek, ill. szerkezetek

N = a 6.8.3.2.9, ill. a 6.8.3.2.11 és a 6.8.3.2.12 vagy a 6.8.3.2.10 pont szerinti biztonsági szeleppel ellátott tartány, battériás jármű, ill. MEG-konténer, amely nem légmentesen zárt

 

H = légmentesen zárt (lásd az 1.2.1 szakaszt) tartány, battériás jármű, ill. MEG-konténer

Megjegyzés:    1.        A 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopában bizonyos gázokra feltüntetett TU17 különleges előírás azt jelzi, hogy a gáz csak olyan battériás járműben vagy MEG-konténerben szállítható, amelynek elemei tartályok.

                          2.        A 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopában bizonyos gázokra feltüntetett TU40 különleges előírás azt jelzi, hogy a gáz csak olyan battériás járműben vagy MEG-konténerben szállítható, amelynek elemei varrat nélküli tar­tályok.

                          3.        A magán a tartányon vagy a táblán feltüntetett nyomás nem lehet kisebb, mint a „*”-nak megfelelő érték vagy a legkisebb tervezési nyomás.

4.3.3.1.2          Tartányrangsor

Tartánykód

A tartánykódhoz engedélyezett anyagok szállítására használható,
további tartányok kódjai

C*BN

C#BN, C#CN, C#DN, C#BH, C#CH, C#DH

C*BH

C#BH, C#CH, C#DH

C*CN

C#CN, C#DN, C#CH, C#DH

C*CH

C#CH, C#DH

C*DN

C#DN, C#DH

C*DH

C#DH

P*BN

P#BN, P#CN, P#DN, P#BH, P#CH, P#DH

P*BH

P#BH, P#CH, P#DH

P*CN

P#CN, P#DN, P#CH, P#DH

P*CH

P#CH, P#DH

P*DN

P#DN, P#DH

P*DH

P#DH

R*BN

R#BN, R#CN, R#DN

R*CN

R#CN, R#DN

R*DN

R#DN

A #-jellel jelölt helyen szereplő számnak legalább egyenlőnek kell lennie a *-gal jelölt helyen szereplő számmal.

Megjegyzés:   Ez a rangsor nem veszi figyelembe az egyes tételekre vonatkozó esetleges különleges előírásokat (lásd a 4.3.5 és a 6.8.4 szakaszt).

4.3.3.2             Töltési feltételek és próbanyomások

4.3.3.2.1          A sűrített gázok szállítására használt tartányoknál a próbanyomásnak az üzemi nyomás 1,5-szeresének kell lennie, az üzemi nyomás alatt az 1.2.1 szakaszban a nyomástartó tartály üzemi nyomására adott meghatározás szerinti nyomás értendő.

4.3.3.2.2          A próbanyomást

     a nagy nyomáson cseppfolyósított gázok; és

     az oldott gázok

szállítására használt tartányoknál a úgy kell meghatározni, hogy a tartányt a legnagyobb töltési fokra megtöltve az anyag nyomása hőszigetelt tartány esetében 55 °C-on, illetve hőszigetelés nélküli tartány esetében 65 °C-on ne haladja meg a próbanyomást.

4.3.3.2.3          A kis nyomáson cseppfolyósított gázok szállítására használt tartányoknál a próbanyomás:

a)     hőszigetelt tartány esetén legalább a folyadéknak 60 °C-hoz tartozó, 0,1 MPa-lal (1 bar-ral) csökkentett gőznyomása, de legalább 1 MPa (10 bar);

b)     hőszigetelés nélküli tartány esetén legalább a folyadéknak 65 °C-hoz tartozó, 0,1 MPa-lal (1 bar-ral) csökkentett gőznyomása, de legalább 1 MPa (10 bar).

A legnagyobb töltési fok meghatározásához az űrtartalom literenként engedélyezett leg­nagyobb töltési tömeget a következők szerint kell kiszámítani:

az űrtartalom literenként engedélyezett legnagyobb töltési tömeg = a folyadékfázis 50 °C-on fennálló sűrűsége (kg/l-ben) x 0,95.

Ezenkívül a gőzfázis 60 °C alatt nem tűnhet el.

Ha a tartány átmérője legfeljebb 1,5 m, a próbanyomásra és a legnagyobb töltési fokra a 4.1.4.1 bekezdés P200 csomagolási utasítása szerinti értékek érvényesek.

4.3.3.2.4          A mélyhűtött, cseppfolyósított gázok szállítására használt tartányok esetén a próbanyomás nem lehet kisebb, mint a tartányon feltüntetett legnagyobb megengedett üzemi nyomás 1,3-szerese, de legalább 300 kPa (3 bar) nyomás (túlnyomás); a vákuumszigetelésű tartányok próbanyomása nem lehet kisebb, mint a legnagyobb megengedett üzemi nyomás és 100 kPa (1 bar) összegének 1,3-szerese.

4.3.3.2.5          A rögzített tartányban (tartányjárműben), leszerelhető tartányban, battériás járműben, tankkonténerben és MEG-konténerben szállítható gázok és gázkeverékek táblázata a tartány legkisebb próbanyomásának, valamint adott esetben a töltési fokának megadásával

Az m.n.n. tételek alá sorolt gázoknál és gázkeverékeknél a próbanyomásra és a legnagyobb töltési fokra vonatkozó értékeket az illetékes hatóság által elismert szakértőnek kell meghatároznia.

Ha a sűrített vagy nagy nyomáson cseppfolyósított gázok szállítására szolgáló tartányokat a táblázatban megadottnál kisebb próbanyomásnak vetik alá, és a tartányok hőszigeteléssel vannak ellátva, az illetékes hatóság által elismert szakértő csökkentheti az engedélyezett legnagyobb töltési tömeget, amennyiben az anyag nyomása a tartányban 55 °C-on nem haladja meg a tartányon feltüntetett próbanyomást.

 

UN szám

Megnevezés

Osztá­lyozási kód

A tartány legkisebb próbanyomása

Engedélyezett legnagyobb töltési tömeg az űr­tartalom

1 literjére, kg

hőszigeteléssel

hőszigetelés nélkül

MPa

bar

MPa

bar

1001

Acetilén, oldott

4F

csak tartályokból álló battériás járműben, ill. MEG-konténerben szállítható

1002

Levegő, sűrített

1A

lásd 4.3.3.2.1

1003

Levegő, mélyhűtött, cseppfolyósított

3O

lásd 4.3.3.2.4

1005

Ammónia, vízmentes

2TC

2,6

26

2,9

29

0,53

1006

Argon, sűrített

1A

lásd 4.3.3.2.1

1008

Bór-trifluorid

2TC

22,5
30

225
300

22,5
30

225
300

0,715
0,86

1009

Bróm-trifluor-metán
 (R 13B1 hűtőgáz)

2A

12

120


4,2
12
25


42
120
250

1,50
1,13
1,44
1,60

1010

Butadiének, stabilizált

(1,2-butadién) vagy
Butadiének, stabilizált

(1,3-butadién) vagy
Butadiének és szénhidrogén keveréke, stabilizált

2F

1

1

1

10

10

10

1

1

1

10

10

10

0,59

0,55

0,50

1011

Bután

2F

1

10

1

10

0,51

1012

Butén keverék vagy
1-butén vagy
cisz-2-butén vagy
transz-2-butén

2F

1
1
1
1

10
10
10
10

1
1
1
1

10
10
10
10

0,50
0,53
0,55
0,54

1013

Szén-dioxid

2A

19
22,5

190
225

 

19
25

 

190
250

0,73
0,78
0,66
0,75

1016

Szén-monoxid, sűrített

1TF

lásd 4.3.3.2.1

1017

Klór

2TOC

1,7

17

1,9

19

1,25

1018

Klór-difluor-metán (R 22 hűtőgáz)

2A

2,4

24

2,6

26

1,03

1020

Klór-pentafluor-etán
(R 115 hűtőgáz)

2A

2

20

2,3

23

1,08

1021

1-Klór-1,2,2,2-tetrafluor-etán
(R 124 hűtőgáz)

2A

1

10

1,1

11

1,20

1022

Klór-trifluor-metán
(R 13 hűtőgáz)

2A

12
22,5

120
225

 

10
12
19
25



100
120
190
250

0,96
1,12
0,83
0,90
1,04
1,10

1023

Városi gáz, sűrített

1TF

lásd 4.3.3.2.1

1026

Dicián

2TF

10

100

10

100

0,70

1027

Ciklopropán

2F

1,6

16

1,8

18

0,53

1028

Diklór-difluor-metán
(R 12 hűtőgáz)

2A

1,5

15

1,6

16

1,15

1029

Diklór-fluor-metán

(R 21 hűtőgáz)

2A

1

10

1

10

1,23

1030

1,1-Difluor-etán
 (R 152a hűtőgáz)

2F

1,4

14

1,6

16

0,79

1032

Dimetil-amin, vízmentes

2F

1

10

1

10

0,59

1033

Dimetil-éter

2F

1,4

14

1,6

16

0,58

1035

Etán

2F

12

120


9,5
12
30


95
120
300

0,32
0,25
0,29
0,39

1036

Etil-amin

2F

1

10

1

10

0,61

1037

Etil-klorid

2F

1

10

1

10

0,80

1038

Etilén, mélyhűtött, cseppfolyósított

3F

lásd 4.3.3.2.4

1039

Etil-metil-éter

2F

1

10

1

10

0,64

1040

Etilén-oxid nitrogénnel, 50 °C-on legfeljebb 1 MPa (10 bar) össznyomásig

2TF

1,5

15

1,5

15

0,78

1041

Etilén-oxid és szén-dioxid keveréke 9%-nál több, de legfeljebb 87% etilén-oxid tartalommal

2F

2,4

24

2,6

26

0,73

1046

Hélium, sűrített

1A

lásd 4.3.3.2.1

1048

Hidrogén-bromid, vízmentes

2TC

5

50

5,5

55

1,54

1049

Hidrogén, sűrített

1F

lásd 4.3.3.2.1

1050

Hidrogén-klorid, vízmentes

2TC

12

120


10
12
15
20


100
120
150
200

0,69
0,30
0,56
0,67
0,74

1053

Hidrogén-szulfid

2TF

4,5

45

5

50

0,67

1055

Izobutén

2F

1

10

1

10

0,52

1056

Kripton, sűrített

1A

lásd 4.3.3.2.1

1058

Cseppfolyósított gáz, nem gyúlékony, nitrogén, szén-dioxid vagy levegő alatt

2A

a töltőnyomás 1,5-szerese, lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

1060

Metil-acetilén és propadién keverék, stabilizált

2F

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

P1 keverék
P2 keverék
Propadién 1…4% metil-acetilénnel

 

2,5
2,2
2,2

25
22
22

2,8
2,3
2,2

28
23
22

0,49
0,47
0,50

1061

Metil-amin, vízmentes

2F

1

10

1,1

11

0,58

1062

Metil-bromid legfeljebb 2% klórpikrin tartalommal

2T

1

10

1

10

1,51

1063

Metil-klorid (R 40 hűtőgáz)

2F

1,3

13

1,5

15

0,81

1064

Metil-merkaptán

2TF

1

10

1

10

0,78

1065

Neon, sűrített

1A

lásd 4.3.3.2.1

1066

Nitrogén, sűrített

1A

lásd 4.3.3.2.1

1067

Dinitrogén-tetroxid
(nitrogén-dioxid)

2TOC

csak tartályokból álló battériás járműben, ill. MEG-konténerben szállítható

1070

Dinitrogén-oxid

2O

22,5

225


18
22,5
25


180
225
250

0,78
0,68
0,74
0,75

1071

Krakkgáz, sűrített

1TF

lásd 4.3.3.2.1

1072

Oxigén, sűrített

1O

lásd 4.3.3.2.1

1073

Oxigén, mélyhűtött, cseppfolyósított

3O

lásd 4.3.3.2.4

1075

Petróleumgáz, cseppfolyósított

2F

lásd 4.3.3.2.2, ill. 4.3.3.2.3

1076

Foszgén (szén-oxi-klorid)

2TC

csak tartályokból álló battériás járműben, ill. MEG-konténerben szállítható

1077

Propilén (propén)

2F

2,5

25

2,7

27

0,43

1078

Hűtőgáz, m.n.n., mint:

2A

 

 

 

 

 

 

F1 keverék
F2 keverék
F3 keverék

 

1
1,5
2,4

10
15
24

1,1
1,6
2,7

11
16
27

1,23
1,15
1,03

 

egyéb keverékek

 

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

1079

Kén-dioxid

2TC

1

10

1,2

12

1,23

1080

Kén-hexafluorid

2A

12

120


7
14
16


70
140
160

1,34
1,04
1,33
1,37

1081

Tetrafluor-etilén, stabilizált

2F

csak varrat nélküli tartályokból álló battériás jármű­ben, ill. MEG-konténerben szállítható

1082

Trifluor-klór-etilén, stabilizált

R 1113 hűtőgáz

2TF

1,5

15

1,7

17

1,13

1083

Trimetil-amin, vízmentes

2F

1

10

1

10

0,56

1085

Vinil-bromid, stabilizált

2F

1

10

1

10

1,37

1086

Vinil-klorid, stabilizált

2F

1

10

1,1

11

0,81

1087

Vinil-metil-éter, stabilizált

2F

1

10

1

10

0,67

1581

Klórpikrin és metil-bromid keveréke 2%-nál több klórpikrin tartalommal

2T

1

10

1

10

1,51

1582

Klórpikrin és metil-klorid keveréke

2T

1,3

13

1,5

15

0,81

1612

Hexaetil-tetrafoszfát és sűrített gáz keveréke

1T

lásd 4.3.3.2.1

1749

Klór-trifluorid

2TOC

3

30

3

30

1,40

1858

Hexafluor-propilén
(R 1216 hűtőgáz)

2A

1,7

17

1,9

19

1,11

1859

Szilícium-tetrafluorid

2TC

20
30

200
300

20
30

200
300

0,74
1,10

1860

Vinil-fluorid, stabilizált

2F

12
22,5

120
225



25



250

0,58
0,65
0,64

1912

Metil-klorid és diklór-metán keverék

 

2F

1,3

13

1,5

15

0,81

1913

Neon, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

1951

Argon, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

1952

Etilén-oxid és szén-dioxid keveréke, legfeljebb 9% etilén-oxid tartalommal

2A

19
25

190
250

19
25

190
250

0,66
0,75

1953

Sűrített gáz, mérgező, gyúlékony, m.n.n.a)

1TF

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

1954

Sűrített gáz, gyúlékony, m.n.n.

1F

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

1955

Sűrített gáz, mérgező, m.n.n. a)

1T

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

1956

Sűrített gáz, m.n.n.

1A

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

1957

Deutérium, sűrített

1F

lásd 4.3.3.2.1

1958

1,2-Diklór-1,1,2,2-tetrafluor- etán (R 114 hűtőgáz)

2A

1

10

1

10

1,30

1959

1,1-Difluor-etilén
(R 1132a hűtőgáz)

2F

12
22,5

120
225



 25

 

250

0,66
0,78
0,77

1961

Etán, mélyhűtött, cseppfolyósított

3F

lásd 4.3.3.2.4

1962

Etilén

2F

12
22,5

120
225

 

22,5
30

 

225
300

0,25
0,36
0,34
0,37

1963

Hélium, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

1964

Szénhidrogén-gáz keverék, sűrített, m.n.n.

1F

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

1965

Szénhidrogén-gáz keverék, cseppfolyósított, m.n.n.

2F

 

 

 

 

 

A gázkeverék
A01 gázkeverék
A02 gázkeverék
A0 gázkeverék
A1 gázkeverék
B1 gázkeverék
B2 gázkeverék
B gázkeverék
C gázkeverék

 

1
1,2
1,2
1,2
1,6
2
2
2
2,5

10
12
12
12
16
20
20
20
25

1
1,4
1,4
1,4
1,8
2,3
2,3
2,3
2,7

10
14
14
14
18
23
23
23
27

0,50
0,49
0,48
0,47
0,46
0,45
0,44
0,43
0,42

 

egyéb keverék

 

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

1966

Hidrogén, mélyhűtött, cseppfolyósított

3F

lásd 4.3.3.2.4

1967

Rovarirtó gáz, mérgező, m.n.n.a)

2T

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

1968

Rovarirtó gáz, m.n.n.

2A

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

1969

Izobután

2F

1

10

1

10

0,49

1970

Kripton, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

1971

Metán, sűrített vagy földgáz, sűrített, magas metántartalommal

1F

lásd 4.3.3.2.1

1972

Metán, mélyhűtött, cseppfolyósított, vagy földgáz, mélyhűtött, cseppfolyósított, magas metántartalommal

 

3F

lásd 4.3.3.2.4

1973

Klór-difluor-metán és klór­-penta­fluor-etán keveréke, állandó forrásponttal, kb. 49% klór-difluor-metán tartalommal

(R 502 hűtőgáz)

2A

2,5

25

2,8

28

1,05

1974

Bróm-klór-difluor-metán
(R 12B1 hűtőgáz)

2A

1

10

1

10

1,61

1976

Oktafluor-ciklobután
(RC 318 hűtőgáz)

2A

1

10

1

10

1,34

1977

Nitrogén, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

1978

Propán

2F

2,1

21

2,3

23

0,42

1982

Tetrafluor-metán
(R 14 hűtőgáz)

2A

20
30

200
300

20
30

200
300

0,62
0,94

1983

1-Klór-2,2,2-trifluor-etán
(R 133a hűtőgáz)

2A

1

10

1

10

1,18

1984

Trifluor-metán
(R 23 hűtőgáz)

2A

19
25

190
250



19
25

 

190
250

0,92
0,99
0,87
0,95

2034

Hidrogén és metán keverék, sűrített

1F

lásd 4.3.3.2.1

2035

1,1,1-Trifluor-etán
(R 143a hűtőgáz)

2F

2,8

28

3,2

32

0,79

2036

Xenon

2A

12

120


13


130

1,30
1,24

2044

2,2-Dimetil-propán

2F

1

10

1

10

0,53

2073

Ammónia, vizes oldat, relatív sűrűség 15 °C-on kisebb, mint 0,880,

4A

 

 

 

 

 

 

35%-nál több, de legfeljebb 40% ammóniatartalommal

 

1

10

1

10

0,80

 

40%-nál több, de legfeljebb 50% ammóniatartalommal

 

1,2

12

1,2

12

0,77

2187

Szén-dioxid, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

2189

Diklór-szilán

2TFC

1

10

1

10

0,90

2191

Szulfuril-fluorid

2T

5

50

5

50

1,10

2193

Hexafluor-etán
(R 116 hűtőgáz)

2A

16
20

160
200

 

20

 

200

1,28
1,34
1,10

2197

Hidrogén-jodid, vízmentes

2TC

1,9

19

2,1

21

2,25

2200

Propadién, stabilizált

2F

1,8

18

2,0

20

0,50

2201

Dinitrogén-oxid, mélyhűtött, cseppfolyósított

3O

lásd 4.3.3.2.4

2203

Szilícium-hidrogén (szilán) b)

2F

22,5
25

225
250

22,5
25

225
250

0,32
0,36

2204

Karbonil-szulfid

2TF

2,7

27

3,0

30

0,84

2417

Karbonil-fluorid

2TC

20
30

200
300

20
30

200
300

0,47
0,70

2419

Bróm-trifluor-etilén

2F

1

10

1

10

1,19

2420

Hexafluor-aceton

2TC

1,6

16

1,8

18

1,08

2422

Oktafluor-2-butén
(R 1318 hűtőgáz)

2A

1

10

1

10

1,34

2424

Oktafluor-propán
(R 218 hűtőgáz)

2A

2,1

21

2,3

23

1,07

2451

Nitrogén-trifluorid

2O

20
30

200
300

20
30

200
300

0,50
0,75

2452

Etil-acetilén, stabilizált

2F

1

10

1

10

0,57

2453

Etil-fluorid
(R 161 hűtőgáz)

2F

2,1

21

2,5

25

0,57

2454

Metil-fluorid
 (R 41 hűtőgáz)

2F

30

300

30

300

0,36

2517

1-Klór-1,1-difluor-etán
(R 142b hűtőgáz)

2F

1

10

1

10

0,99

2591

Xenon, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

2599

Klór-trifluor-metán és trifluor­-metán azeotróp keveréke kb. 60% klór-trifluor-metán tartalommal
(R 503 hűtőgáz)

2A

3,1
4,2
10

31
42
100

3,1


4,2
10

31


22

100

0,11
0,21
0,76
0,20
0,66

2601

Ciklobután

2F

1

10

1

10

0,63

2602

Diklór-difluor-metán és 1,1-difluor-etán azeotrop keveréke kb. 74% diklór-difluor-metán tartalommal (R 500 hűtőgáz)

2A

1,8

18

2

20

1,01

2901

Bróm-klorid

2TOC

1

10

1

10

1,50

3057

Trifluor-acetil-klorid

2TC

1,3

13

1,5

15

1,17

3070

Etilén-oxid és diklór-difluor-metán keveréke legfeljebb 12,5% etilén-oxiddal

2A

1,5

15

1,6

16

1,09

3083

Perkloril-fluorid

2TO

2,7

27

3,0

30

1,21

3136

Trifluor-metán, mélyhűtött, cseppfolyósított

3A

lásd 4.3.3.2.4

3138

Etilén, acetilén és propilén keverék, mélyhűtött, cseppfolyósított, legalább 71,5% etilén, legfeljebb 22,5% acetilén és legfeljebb 6% propilén tartalommal

3F

lásd 4.3.3.2.4

3153

Perfluor-(metil-vinil-éter)

2F

1,4

14

1,5

15

1,14

3154

Perfluor-(etil-vinil-éter)

2F

1

10

1

10

0,98

3156

Sűrített gáz, gyújtó hatású, m.n.n.

1O

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

3157

Cseppfolyósított gáz, gyújtó hatású, m.n.n.

2O

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3158

Mélyhűtött, cseppfolyósított gáz, m.n.n.

3A

lásd 4.3.3.2.4

3159

1,1,1,2-Tetrafluor-etán
(R 134a hűtőgáz)

2A

1,6

16

1,8

18

1,04

3160

Cseppfolyósított gáz, mérgező, gyúlékony, m.n.n. a)

2TF

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3161

Cseppfolyósított gáz, gyúlékony, m.n.n.

2F

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3162

Cseppfolyósított gáz, mérgező, m.n.n. a)

2T

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3163

Cseppfolyósított gáz, m.n.n.

2A

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3220

Pentafluor-etán (R 125 hűtőgáz)

2A

4,1

41

4,9

49

0,95

3252

Difluor-metán (R 32 hűtőgáz)

2F

3,9

39

4,3

43

0,78

3296

Heptafluor-propán (R 227 hűtőgáz)

2A

1,4

14

1,6

16

1,20

3297

Etilén-oxid és klór-tetrafluor-etán keverék legfeljebb 8,8% etilén-oxid tartalommal

2A

1

10

1

10

1,16

3298

Etilén-oxid és pentafluor-etán keverék legfeljebb 7,9% etilén-oxid tartalommal

2A

2,4

24

2,6

26

1,02

3299

Etilén-oxid és tetrafluor-etán keverék legfeljebb 5,6% etilén-oxid tartalommal

2A

1,5

15

1,7

17

1,03

3300

Etilén-oxid és szén-dioxid keverék 87%-nál nagyobb etilén-oxid tartalommal

2TF

2,8

28

2,8

28

0,73

3303

Sűrített gáz, mérgező, gyújtó hatású, m.n.n. a)

1TO

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

3304

Sűrített gáz, mérgező, maró, m.n.n.a)

1TC

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

3305

Sűrített gáz, mérgező, gyúlékony, maró, m.n.n. a)

1TFC

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

 

3306

Sűrített gáz, mérgező, gyújtó hatású, maró, m.n.n. a)

1TOC

lásd 4.3.3.2.1 vagy 4.3.3.2.2

3307

Cseppfolyósított gáz, mérgező, gyújtó hatású, m.n.n. a)

2TO

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3308

Cseppfolyósított gáz, mérgező, maró, m.n.n. a)

2TC

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3309

Cseppfolyósított gáz, mérgező, gyúlékony, maró, m.n.n. a)

2TFC

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3310

Cseppfolyósított gáz, mérgező, gyújtó hatású, maró, m.n.n. a)

2TOC

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3311

Mélyhűtött, cseppfolyósított, gyújtó hatású gáz, m.n.n.

3O

lásd 4.3.3.2.4

3312

Mélyhűtött, cseppfolyósított, gyúlékony gáz, m.n.n.

3F

lásd 4.3.3.2.4

3318

Ammónia oldat, vizes, relatív sűrűség 15 °C-on kisebb, mint 0,880, 50%-nál több ammónia-tartalommal

4TC

lásd 4.3.3.2.2

3337

R 404A hűtőgáz

2A

2,9

29

3,2

32

0,84

3338

R 407A hűtőgáz

2A

2,8

28

3,2

32

0,95

3339

R 407B hűtőgáz

2A

3,0

30

3,3

33

0,95

3340

R 407C hűtőgáz

2A

2,7

27

3,0

30

0,95

3354

Rovarirtó gáz, gyúlékony, m.n.n.

2F

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

3355

Rovarirtó gáz, mérgező, gyúlékony, m.n.n. a)

2TF

lásd 4.3.3.2.2 vagy 4.3.3.2.3

a)    Akkor engedélyezett, ha LC50 értéke 200 ppm vagy annál nagyobb.

b)    Piroforosnak tekintendő.

4.3.3.3             Üzemeltetés

4.3.3.3.1          Ha a tartányt, battériás járművet, ill. MEG-konténert különböző gázokhoz engedélyezték, a gáztöltet megváltoztatása során a biztonságos üzemeltetéshez szükséges mértékben ki kell üríteni, tisztítani, ill. gáztalanítani.

4.3.3.3.2          A tartányon, battériás járművön, ill. MEG-konténeren a szállításra való átadásakor csak a betöltött vagy az éppen lefejtett gázra vonatkozó, a 6.8.3.5.6 pont szerinti érvényes adatoknak szabad láthatóknak lenniük, a többi gázra vonatkozó minden adatot le kell takarni.

4.3.3.3.3          Egy battériás jármű, ill. MEG-konténer minden eleme csak ugyanazt a gázt tartalmazhatja.

4.3.3.3.4          A kis nyomáson cseppfolyósított gázok szállítására használt tartányokat megfelelő intézke­désekkel (pl.az elegendő belső nyomás fenntartása céljából nitrogénnel vagy más inert gáz­zal való feltöltéssel) védeni kell a deformáció veszélyétől, ha a külső túlnyomás (pl. az ala­csony környezeti hőmérséklet miatt) nagyobb lehet, mint a tartány külső túlnyomással szem­beni ellenállóképessége.

4.3.3.4             (fenntartva)

 

4.3.3.5

 

A tényleges megtartási időt a mélyhűtött, cseppfolyósított gázt szállító tankkonténer minden egyes szállítására ki kell számítani a következők alapján:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.3.3.6

a)      a szállítandó mélyhűtött, cseppfolyó­sított gázra vonatkozó referencia meg­tartási idő (lásd a 6.8.3.4.10 pontot), ahogy a 6.8.3.5.4 pont szerinti táblán fel van tüntetve;

b)     a tényleges töltési sűrűség;

c)      a tényleges töltési nyomás;

d)     a nyomáshatároló eszköz(ök) legkisebb nyitónyomása;

e)      a szigetelés gyengülése[8]).

Megjegyzés: Az ISO 21014.2006 „Mély­hűtő tartályokA mélyhűtő szigetelés haté­konysága” c. szabvány tartalmazza a mély­hűtő tartály szigetelése hatékonyságának meghatározási módszereit és a megtartási idő számításának módszerét.

 

A tényleges megtartási idő végének dátu­mát a fuvar­okmányban fel kell tüntetni (lásd az 5.4.1.2.2 pont d) alpontját).

 

A tankkonténer nem adható át szállításra:

 

a)      ha a belsejében levő folyadékmentes tér akkora, hogy a tankkonténeren belül a folyadék hullámzása megengedhetetlen hidraulikus erőket keltene;

 

b)     ha szivárog;

 

c)      ha olyan mértékben sérült, hogy ez be­folyásolhatja a tankkonténer vagy emelő- vagy rögzítő szerkezeteinek ép­ségét;

 

d)     amíg az üzemi szerelvényeket meg nem vizsgálták és meg nem állapították, hogy üzemképes állapotban vannak;

 

e)      amíg a tényleges megtartási időt a szállított mélyhűtött, cseppfolyósított gázra meg nem a határozták;

 

f)      ha a szállítás időtartama, figyelembe véve a lehetséges késéseket is, meg­haladná a tényleges megtartási időt;

 

g)     amíg a nyomás nem állandósult és olyan szintre nem csökkent, hogy a tényleges megtartási idő betartható8).

4.3.4                A 3 – 9 osztályra vonatkozó előírások

4.3.4.1             Kódok, a csoportos hozzárendelés és a tartány rangsor

4.3.4.1.1          A tartányok kódja

A 3.2 fejezet „A” táblázatának 12 oszlopában szereplő kódok (tartánykódok) négy részének jelentése a következő:

Rész

Leírás

Tartánykód

  1

A tartány típusa

L =   folyékony állapotban levő anyagok (folyékony anyagok vagy olvasztott állapotban szállításra átadott szilárd anyagok) szállítására szolgáló tartány;

 

S = szilárd állapotban levő anyagok (porszerű vagy szemcsés anyagok) szállítására szolgáló tartány

  2

Tervezési nyomás

G = a legkisebb tervezési nyomás a 6.8.2.1.14 pont általános követelményei szerint; vagy

 

1.5; 2.65; 4; 10; 15 vagy 21 = a legkisebb tervezési nyomás bar-ban (lásd a 6.8.2.1.14 pontot)

  3

Nyílások

(lásd a 6.8.2.2.2 pontot)

 

A =  kétszeres zárószerkezetű, alsó töltő-, ill. ürítőnyílással ellátott tartány

 

B =  háromszoros zárószerkezetű, alsó töltő-, ill. ürítőnyílással ellátott tartány

 

C =  felső töltő-, ill. ürítőnyílással ellátott tartány, amelynél a folyadékszint alatt csak tisztítónyílások vannak

 

D =  felső töltő-, ill. ürítőnyílással ellátott tartány, amelynél a folyadékszint alatt nincsenek nyílások

  4

Biztonsági szelepek, ill. szerkezetek

V =  a 6.8.2.2.6 pont szerinti légző-berendezéssel ellátott, de lángáthatolást gátló szerkezet nélküli tartány; vagy nem robbanási lökéshullám álló tartány

 

F =   a 6.8.2.2.6 pont szerinti légző-berendezéssel ellátott tartány lángáthatolást gátló szerkezettel; vagy robbanási lökés­hullám álló tartány

 

N =  a 6.8.2.2.6 pont szerinti légző-berendezés nélküli tartány, amely nincs légmentesen zárva

 

H =  légmentesen zárt tartány (lásd az 1.2.1 szakaszt)


 

4.3.4.1.2          Az ADR-tartányok kódjának anyagcsoportokhoz történő hozzárendelése és a tartányok rangsora

Megjegyzés:   Bizonyos anyagok és anyag csoportok a csoportos hozzárendelésben nem szerepelnek, ezekre lásd a 4.3.4.1.3 pontot.

Csoportos hozzárendelés

 

Tartánykód

 Az engedélyezett anyagok csoportja

 

 Osztály

 Osztályozási kód

 Csomagolási csoport

Folyékony anyagokhoz

LGAV

3

F2

III

 

9

M9

III

LGBV

4.1

F2

II, III

 

5.1

O1

III

 

 9

M6

III

 

 9

M11

III

 

és az LGAV tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

LGBF

3

F1

II
gőznyomás 50 °C-on £ 1,1 bar

 

3

F1

III

 

3

D

II
gőznyomás 50 °C-on £ 1,1 bar

 

3

D

III

 

és az LGAV és LGBV tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L1.5BN

3

F1

II
gőznyomás 50 °C-on > 1,1 bar

 

3

F1

III
lobbanáspont < 23 °C, viszkózus,

gőznyomás 50 °C-on > 1,1 bar,

forráspont > 35 °C

 

3

D

II
gőznyomás 50 °C-on > 1,1 bar

 

és az LGAV, LGBV és LGBF tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L4BN

3

F1

I
III, forráspont £ 35 °C

3

FC

III

3

D

I

5.1

OT1

I

5.1

O1

I, II

8

C1

II, III

8

C3

II, III

8

C4

II, III

8

C5

II, III

8

C7

II, III

8

C8

II, III

8

C9

II, III

8

C10

II, III

8

CF1

II

8

CF2

II

8

CS1

II

8

CW1

II

8

CW2

II

8

CO1

II

 

 

L4BN
(folyt.)

8

CO2

II

8

CT1

II, III

8

CT2

II, III

8

CFT

II

9

M11

III

és az LGAV, LGBV, LGBF és L1.5BN tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L4BH

3

FT1

II, III

 

3

FT2

II

 

3

FC

II

 

3

FTC

II

 

6.1

T1

II, III

 

6.1

T2

II, III

 

6.1

T3

II, III

 

6.1

T4

II, III

 

6.1

T5

II, III

 

6.1

T6

II, III

 

6.1

T7

II, III

 

6.1

TF1

II

 

6.1

TF2

II, III

 

6.1

TF3

II

 

6.1

TS

II

 

6.1

TW1

II

 

6.1

TW2

II

 

6.1

TO1

II

 

6.1

TO2

II

 

6.1

TC1

II

 

6.1

TC2

II

 

6.1

TC3

II

 

6.1

TC4

II

 

6.1

TFC

II

 

6.2

I3

II

 

6.2

I4

 

 

9

M2

II

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN és L4BN tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L4DH

4.2

S1

II, III

 

4.2

S3

II, III

 

4.2

ST1

II, III

 

4.2

ST3

II, III

 

4.2

SC1

II, III

 

4.2

SC3

II, III

 

4.3

W1

II, III

 

4.3

WF1

II, III

 

4.3

WT1

II, III

 

4.3

WC1

II, III

 

8

CT1

II, III

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN, L4BN és L4BH tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L10BH

8

C1

I

 

8

C3

I

 

8

C4

I

 

8

C5

I

 

8

C7

I

 

8

C8

I

L10BH

8

C9

I

(folyt.)

8

C10

I

 

8

CF1

I

 

8

CF2

I

 

8

CS1

I

 

8

CW1

I

 

8

CW2

I

 

8

CO1

I

 

8

CO2

I

 

8

CT1

I

 

8

CT2

I

 

8

COT

I

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN, L4BN és L4BH tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L10CH

3

FT1

I

 

3

FT2

I

 

3

FC

I

 

3

FTC

I

 

6.1*

T1

I

 

6.1*

T2

I

 

6.1*

T3

I

 

6.1*

T4

I

 

6.1*

T5

I

 

6.1*

T6

I

 

6.1*

T7

I

 

6.1*

TF1

I

 

6.1*

TF2

I

 

6.1*

TF3

I

 

6.1*

TS

I

 

6.1*

TW1

I

 

6.1*

TO1

I

 

6.1*

TC1

I

 

6.1*

TC2

I

 

6.1*

TC3

I

 

6.1*

TC4

I

 

6.1*

TFC

I

 

6.1*

TFW

I

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN, L4BN, L4BH és L10BH tartány­kódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

*Azokhoz az anyagokhoz, amelyek LC50 értéke legfeljebb 200 ml/m3 és telített gőzkoncentrációja legalább 500LC50, az L15CH tartánykódot kell rendelni.

L10DH

4.3

W1

I

 

4.3

WF1

I

 

4.3

WT1

I

 

4.3

WC1

I

 

4.3

WFC

I

 

5.1

OTC

I

 

8

CT1

I

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN, L4BN, L4BH, L4DH, L10BH és L10CH tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

L15CH

3

FT1

I

 

6.1**

T1

I

 

6.1**

T4

I

L15CH

6.1**

TF1

I

(folyt.)

6.1**

TW1

I

 

6.1**

TO1

I

 

6.1**

TC1

I

 

6.1**

TC3

I

 

6.1**

TFC

I

 

6.1**

TFW

I

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN, L4BN, L4BH, L10BH és L10CH

 

tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

 

** Azokhoz az anyagokhoz, amelyek LC50 értéke legfeljebb 200 ml/m3 és telített gőzkoncentrációja legalább 500LC50, ezt a tartánykódot kell rendelni.

L21DH

4.2

S1

I

 

4.2

S3

I

 

4.2

SW

I

 

4.2

ST3

I

 

és az LGAV, LGBV, LGBF, L1.5BN, L4BN, L4BH, L4DH, L10BH, L10CH, L10DH és L15CH tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

Szilárd anyagokhoz

SGAV

4.1

F1

III

 

4.1

F3

III

 

4.2

S2

II, III

 

4.2

S4

III

 

5.1

O2

II, III

 

8

C2

II, III

 

8

C4

III

 

8

C6

III

 

8

C8

III

 

8

C10

II, III

 

8

CT2

III

 

9

M7

III

 

9

M11

II, III

SGAN

4.1

F1

II

 

4.1

F3

II

 

4.1

FT1

II, III

 

4.1

FT2

II, III

 

4.1

FC1

II, III

 

4.1

FC2

II, III

 

4.2

S2

II

 

4.2

S4

II, III

 

4.2

ST2

II, III

 

4.2

ST4

II, III

 

4.2

SC2

II, III

 

4.2

SC4

II, III

 

4.3

W2

II, III

 

4.3

WF2

II

 

4.3

WS

II, III

 

4.3

WT2

II, III

 

4.3

WC2

II, III

 

5.1

O2

II, III

 

5.1

OT2

II, III

 

5.1

OC2

II, III

 

8

C2

II

SGAN

8

C4

II

(folyt.)

8

C6

II

 

8

C8

II

 

8

C10

II

 

8

CF2

II

 

8

CS2

II

 

8

CW2

II

 

8

CO2

II

 

8

CT2

II

 

9

M3

III

 

és az SGAV tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

SGAH

6.1

T2

II, III

 

6.1

T3

II, III

 

6.1

T5

II, III

 

6.1

T7

II, III

 

6.1

T9

II

 

6.1

TF3

II

 

6.1

TS

II

 

6.1

TW2

II

 

6.1

TO2

II

 

6.1

TC2

II

 

6.1

TC4

II

 

9

M1

II, III

 

és az SGAV és SGAN tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

S4AH

6.2

I3

II

 

9

M2

II

 

és az SGAV, SGAN és SGAH tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

S10AN

8

C2

I

 

8

C4

I

 

8

C6

I

 

8

C8

I

 

8

C10

I

 

8

CF2

I

 

8

CS2

I

 

8

CW2

I

 

8

CO2

I

 

8

CT2

I

 

és az SGAV és SGAN tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

S10AH

6.1

T2

I

 

6.1

T3

I

 

6.1

 T5

I

 

6.1

 T7

I

 

6.1

 TS

I

 

6.1

 TW2

I

 

6.1

 TO2

I

 

6.1

 TC2

I

 

6.1

 TC4

I

 

és az SGAV, SGAN, SGAH és S10AN tartánykódhoz engedélyezett anyagok csoportjai

 

Tartányrangsor

Olyan tartányok is használhatók, amelyeknek tartánykódja sem ebben a táblázatban, sem a 3.2 fejezet „A” táblázatában nincsen feltüntetve, azzal a feltétellel, hogy a kód minden eleme, az 1 – 4 részben található betűk, ill. számok legalább azonos biztonsági szintnek felelnek meg, mint a 3.2 fejezet „A” táblázatában feltüntetett kód megfelelő elemei. A biztonsági szintek növekvő sorrendben a következők:

 

Például:

     az L10CN kóddal ellátott tartány használható olyan anyagokhoz is, amelyekhez az L4BN kód van hozzárendelve;

     az L4BN kóddal ellátott tartány használható olyan anyagokhoz is, amelyekhez az SGAN kód van hozzárendelve.

Megjegyzés:   A rangsor nem veszi figyelembe az egyes tételekre vonatkozó esetleges külön­leges előírásokat (lásd a 4.3.5 és a 6.8.4 szakaszt).

4.3.4.1.3          A következő anyagokra és anyagcsoportokra, amelyeknél a 3.2 fejezet „A” táblázat 12 oszlopában a tartánykód után (+) jel látható, különleges előírások vonatkoznak. Ebben az esetben a tartányok alternatív használata más anyagokhoz és anyagcsoportokhoz csak akkor engedélyezett, ha az a típusjóváhagyási bizonyítványban szerepel. Figyelembe véve a 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopában található különleges előírásokat, a 4.3.4.1.2 pont végén található előírások szerinti, magasabb értékű tartányok alkalmazhatók.

Ezekre a tartányokra a követelményeket a következő tartánykódok adják meg, kiegészítve a vonatkozó különleges előírásokkal, amelyeket a 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopa tartalmaz.

Osztály

UN szám

Megnevezés és leírás

Tartánykód

1

0331

B típusú robbantóanyag

S2.65AN

4.1

2448

Olvasztott kén

LGBV

 

3531

Polimerizálódó szilárd anyag,stabilizált, m.n.n.

SGAN

 

3533

Polimerizálódó szilárd anyag, hőmérséklet-szabályozással, m.n.n.

 

 

3532

Polimerizálódó folyékony anyag,stabilizált, m.n.n.

L4BN

 

3534

Polimerizálódó folyékony anyag, hőmérséklet-szabályozással, m.n.n.

 

4.2

1381

Fehér- vagy sárgafoszfor szárazon vagy víz alatt vagy oldatban

L10DH

 

2447

Olvasztott fehérfoszfor

 

4.3

1389

Folyékony alkálifém amalgám

L10BN

 

1391

Alkálifém diszperzió

 

 

1391

Alkáliföldfém diszperzió

 

 

1392

Folyékony alkáliföldfém-amalgám

 

 

1415

Lítium

 

 

1420

Folyékony káliumfém-ötvözetek

 

 

1421

Folyékony alkálifém-ötvözetek, m.n.n.

 

 

1422

Folyékony kálium-nátrium-ötvözetek

 

 

1428

Nátrium

 

 

2257

Kálium

 

 

3401

Szilárd alkálifém-amalgám

 

 

3402

Szilárd alkáliföldfém-amalgám

 

 

3403

Szilárd káliumfém-ötvözetek

 

 

3404

Szilárd kálium-nátrium-ötvözetek

 

 

3482

Gyúlékony alkálifém diszperzió

L10BN

 

3482

Gyúlékony alkáliföldfém diszperzió

 

 

1407

Cézium

L10CH

 

1423

Rubídium

 

 

1402

Kalcium-karbid, I csomagolási csoport

S2.65AN

5.1

1873

Perklórsav 50 tömeg%-nál több, de legfeljebb 72 tömeg% savtartalommal

L4DN

 

2015

Hidrogén-peroxid vizes oldat, stabilizált, 70%-nál több hidrogén-peroxid tartalommal

L4DV

 

2014

Hidrogén-peroxid vizes oldat 20%-nál több, de legfeljebb 60% hidrogén-peroxid tartalommal

L4BV

 

2015

Hidrogén-peroxid vizes oldat, stabilizált, 60%-nál több, de legfeljebb 70% hidrogén-peroxid tartalommal

 

 

2426

Folyékony ammónium-nitrát, forró, tömény oldat, 80%-nál több, de legfeljebb 93% koncentrációval

 

 

3149

Hidrogén-peroxid és peroxi-ecetsav keverék, stabilizált

 

 

3375

Ammónium-nitrát emulzió, szuszpenzió vagy gél, folyékony

LGAV

 

3375

Ammónium-nitrát emulzió, szuszpenzió vagy gél, szilárd

SGAV

5.2

3109

F típusú, folyékony szerves peroxid

L4BN

 

3119

F típusú, folyékony szerves peroxid hőmérséklet-szabályozással

 

 

3110

F típusú, szilárd szerves peroxid

S4AN

 

3120

F típusú, szilárd szerves peroxid hőmérséklet-szabályozással

 

6.1

1613

Hdrogén-cianid vizes oldat

L15DH

 

3294

Hidrogén-cianid alkoholos oldat

 

7*

 

Minden anyagra

különleges tartányok

 

Minimális követelmény folyékony anyagokra

L2.65CN

 

Minimális követelmény szilárd anyagokra

S2.65AN

8

1052

Hidrogén-fluorid, vízmentes

L21DH

 

1744

Bróm vagy bróm oldat

 

 

1790

Fluor-hidrogénsav, 85%-nál több hidrogén-fluorid tartalommal

 

 

1791

Hipoklorit oldat

L4BV

 

1908

Klorit oldat

 

*  E bekezdés általános előírásaitól függetlenül a radioaktív anyagokhoz használt tartányok más áruk szállítására is használhatók, ha az 5.1.3.2 bekezdés előírásait betartják.

4.3.4.1.4          Azokat a folyékony hulladékok szállítására szolgáló, a 6.10 fejezet követelményeinek megfelelő tartányokat, amelyek a 6.10.3.2 bekezdés szerint két zárószerkezettel rendelkeznek, az L4AH tartánykódhoz kell rendelni. Ha a tartány szerelvényezése olyan, hogy váltakozva lehet benne folyékony és szilárd anyagot szállítani, akkor az L4AH+S4AH kódkombinációhoz kell rendelni.

4.3.4.2             Általános előírások

4.3.4.2.1          Forró anyag betöltése esetén a tartány külső falának vagy hőszigetelésének hőmérséklete a szállítás során nem emelkedhet 70 °C fölé.

4.3.4.2.2

Az egy szállítóegység független, de egy­mással összeköttetésben álló tartányait összekötő csöveknek a szállítás alatt üres­nek kell lenniük. Azokat a hajlékony töltő- és ürítőcsöveket, amelyek nem állnak állan­dó összeköttetésben a tartánnyal, üres álla­potban kell szállítani.

 (fenntartva)

4.3.4.2.3          (fenntartva)

4.3.5                Különleges előírások

Ha a 3.2 fejezet „A” táblázat 13 oszlopában erre vonatkozó bejegyzés található, a következő különleges előírásokat kell alkalmazni:

TU1       A tartányt tilos addig szállításra átadni, amíg az anyag nem szilárdult meg teljesen és nincs inert gázzal fedve. Az üres, tisztítatlan tartányt, amely ezt az anyagot tartalmazta, inert gázzal kell megtölteni.

TU2       Az anyagot inert gázzal kell fedni. Az üres, tisztítatlan tartányt, amely ezt az anyagot tartalmazta, inert gázzal kell megtölteni.

TU3       A tartány belsejét és az anyagokkal érintkezésbe kerülő minden alkatrészét tisztán kell tartani. A szivattyúkhoz, szelepekhez és egyéb készülékekhez a betöltött ter-mékkel veszélyesen reagáló kenőanyag nem használható.

TU4       A szállítás alatt az anyagnak inert gázréteg alatt kell lennie, amelynek túlnyomása nem lehet 50 kPa-nál (0,5 bar-nál) kevesebb.

              Az üres,  tisztítatlan tartányt, amely ezt az anyagot tartalmazta, szállításra történő átadáskor legalább 50 kPa (0,5 bar) túlnyomáson inert gázzal kell megtölteni.

TU5       (fenntartva)

TU6       Nem engedélyezett a szállítás tartányban, battériás járműben és MEG-konté­nerben, ha LC50 < 200 ppm.

TU7       Az illesztések tömítéséhez vagy a zárószerkezetek karbantartásához használt anyagoknak a tartalommal összeférhetőnek kell lenniük.

TU8       Alumíniumötvözet tartány csak akkor használható a szállításhoz, ha a tartányt kizárólag erre használják, és az acetaldehid savmentes.

TU9       Az UN 1203 motorbenzin vagy benzin vagy gazolin 50 °C-on 110 kPa-nál (1,1 bar-nál) nagyobb, de legfeljebb 150 kPa (1,5 bar) gőznyomással a 6.8.2.1.14 a) pont szerint tervezett és a 6.8.2.2.6 pont szerinti szerelvényekkel ellátott tartányban is szállítható.

TU10     (fenntartva)

TU11     Töltés alatt ezen anyag hőmérséklete nem haladhatja meg a 60 °C-ot. A töltési hőmérséklet legfeljebb 80 °C is lehet akkor, ha a töltés során nem képződnek izzó részek és a következő feltételeket teljesítik. Töltés után a tartányt a tömörség ellenőrzésére nyomás alá kell helyezni (pl. sűrített levegővel). Biztosítani kell, hogy a szállítás alatt a túlnyomás fennmaradjon. Ürítés előtt ellenőrizni kell, hogy a belső nyomás meghaladja-e az atmoszférikus nyomást. Ellenkező esetben ürítés előtt a tartányba inert gázt kell vezetni.

TU12     A betöltendő anyag változása esetén ezen anyag szállítása előtt és után a tartányt és szerelvényeit minden maradéktól gondosan meg kell tisztítani.

TU13     A tartánynak a töltéskor szennyeződésektől mentesnek kell lennie. Az üzemi szerelvényeit, pl. szelepeket és külső csővezetékeket, töltés és ürítés után ki kell üríteni.

TU14     A tartány zárószerkezeteinek védősapkáját a szállítás alatt rögzíteni kell.

TU15     A tartányt nem szabad élelmiszerek, fogyasztási cikkek vagy takarmány szállí­tására használni.

TU16     Az üres, tisztítatlan tartányt úgy szabad a szállításra átadni, ha olyan védőközeggel van feltöltve, amelyik megfelel a következők valamelyikének:

Védőközeg

A víz töltési foka

Kiegészítő követelmény alacsony kör­nyezeti hőmérsékleten való szállításnál

nitrogéna)

víz és nitrogén a)

víz

legalább 96%, de legfeljebb 98%

A víznek elegendő mennyiségű fagyásgát­ló szert kell tartalmaznia, ami megakadá­lyozza megfagyását. A fagyásgátló anyag nem fejthet ki korróziós hatást és nem lehet hajlamos az anyaggal való reakcióra.

a)     A tartányt oly módon kell nitrogénnel megtölteni, hogy még lehűlés után se csökkenjen a nyomás az atmoszférikus nyomás alá. A tartányt úgykell lezárni, hogy gázszivárgás ne következzen be.

TU17     Csak olyan battériás járműben vagy MEG-konténerben szállítható, amelynek elemei tartályok.

TU18     A töltési fokot úgy kell meghatározni, hogy azon a hőmérsékleten, amelyen az anyag gőznyomása megegyezik a biztonsági szelep nyitónyomásával, a folyadék térfogata ne haladja meg a tartány befogadóképességének 95%-át. A 4.3.2.3.4 pont előírásait nem kell alkalmazni.

TU19     A tartány a töltési hőmérsékleten és a töltési nyomáson 98%-ig tölthető meg. A 4.3.2.3.4 pont előírásait nem kell alkalmazni.

TU20     (fenntartva)

TU21     Az anyagot a következő módon kell védőközeggel védeni:

Védőközeg

A vízréteg vastagsága a tartány­ban

Az anyag töltési foka (vízzel együtt, ha van) 60 °C-on nem haladhatja meg a

Kiegészítő követelmény alacsony környezeti hőmérsékleten való szállításnál

nitrogén a)

96%-ot

víz és nitrogén a)

98%-ot

A víznek elegendő mennyi­ségű fagyásgátló szert kell tartalmaznia, ami megakadá­lyozza a megfagyását. A fa­gyásgátló anyag nem fejthet ki korróziós hatást és nem lehet hajlamos az anyaggal való reakcióra.

víz

legalább 12 cm

98%-ot

a)     A fennmaradó teret nitrogénnel kell megtölteni oly módon, hogy még lehűlés után se csökkenjen a nyomás az atmoszférikus nyomás alá. A tartányt úgy kell lezárni, hogy gázszivárgás ne következzen be.

TU22     A tartányt legfeljebb befogadóképességének 90%-áig szabad megtölteni; folyékony anyagok esetén 50 °C átlagos folyadék hőmérsékleten azonban 5% szabad térnek kell maradnia.

TU23     A töltési fok nem haladhatja meg űrtartalom-literenként a 0,93 kg-ot, ha a töltés tömegre történik. Ha a töltés térfogatra történik, a töltési fok nem haladhatja meg a tartány befogadóképességének 85%-át.

TU24     A töltési fok nem haladhatja meg űrtartalom-literenként a 0,95 kg-ot, ha a töltés tömegre történik. Ha a töltés térfogatra történik, a töltési fok nem haladhatja meg a tartány befogadóképességének 85%-át.

TU25     A töltési fok nem haladhatja meg űrtartalom-literenként az 1,14 kg-ot, ha a töltés tömegre történik. Ha a töltés térfogatra történik, a töltési fok nem haladhatja meg a tartány befogadóképességének 85%-át.

TU26     A töltési fok nem haladhatja meg a tartány befogadóképességének 85%-át.

TU27     A tartányt legfeljebb befogadóképességének 98%-áig szabad megtölteni.

TU28     A tartányt 15 °C hivatkozási hőmérsékleten legfeljebb a befogadóképességének 95%-áig szabad megtölteni.

TU29     A tartányt legfeljebb befogadóképességének 97%-áig szabad megtölteni, és a legnagyobb hőmérséklet a töltés után nem haladhatja meg a 140 °C-ot.

TU30     A tartányt a tartány típusjóváhagyására vonatkozó vizsgálati jegyzőkönyvben meg­határozott mértékig, de legfeljebb befogadóképességének 90%-áig szabad meg­tölteni.

TU31     A tartányt nem szabad űrtartalom-literenként 1 kg-nál nagyobb mértékben meg­tölteni.

TU32     A tartányt legfeljebb befogadóképességének 88%-áig szabad megtölteni.

TU33     A tartányt legalább befogadóképességének 88%-áig, de legfeljebb 92%-áig vagy űrtartalom-literenként 2,86 kg-mal szabad megtölteni.

TU34     A tartányt űrtartalom-literenként legfeljebb 0,84 kg anyaggal szabad megtölteni.

TU35     Az üres, tisztítatlan rögzített tartány (tartányjármű), üres, tisztítatlan leszerelhető tartány és üres, tisztítatlan tankkonténer, amelyben ez az anyag volt, nem esik az ADR előírásainak hatálya alá, ha a veszélyek elhárítására megfelelő intézkedéseket tettek.

TU36     A 4.3.2.2 bekezdés szerinti töltési fok 15 °C hivatkozási hőmérsékleten nem haladhatja meg a tartány befogadóképességének 93%-át.

TU37     Tartányokban csak olyan kórokozókat tartalmazó anyagok szállíthatók, amelyek általában nem képviselnek jelentős veszélyt, és bár kitettség esetén súlyos fertőzést okozhatnak, erre hatékony megelőzési és kezelési módszer áll rendelkezésre, és a fertőzés továbbterjedésének veszélye korlátozott (azaz mérsékelt egyéni és csekély közösségi veszélyt jelentenek).

TU38     (fenntartva)

TU39     Az anyag tartányban történő szállításra való alkalmasságát bizonyítani kell. Az alkalmasság értékelési módszert az illetékes hatóságnak jóvá kell hagynia. Ilyen módszer pl. a 8 vizsgálati sorozatban a 8.d) próba (lásd „Vizsgálatok és krité­riumok kézikönyv”, I. rész, 18.7 fejezet).

              Az anyag nem hagyható a tartányban olyan hosszú ideig, ami kérgesedést okozhat. Megfelelő intézkedéseket kell tenni, hogy az anyag a tartányban ne tömörödjön össze és ne ülepedjen le (pl. tisztítás stb.).

TU40     Csak varrat nélküli tartályokból álló battériás jármű­ben, ill. MEG-konténerben szállítható.

TU41     Az anyag tartányban történő szállításra való alkalmasságát bizonyítani kell minden olyan ország illetékes hatósága számára elfogadható módon, amelybe vagy ame­lyen keresztül a szállítás történik. Az alkalmasság értékelési módszert valamely ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának jóvá kell hagynia. Ez a hatóság elismer-heti olyan ország illetékes hatóságának a jóváhagyását is, amely nem szerződő fele az ADR-nek, feltéve, hogy a jóváhagyást a RID, az ADR, az ADN vagy az IMDG-kódex által előírt eljárás szerint adták ki.

              Az anyag nem hagyható a tartányban olyan hosszú ideig, ami kérgesedést okozhat. Megfelelő intézkedéseket kell tenni, hogy az anyag a tartányban ne tömörödjön össze és ne ülepedjen le (pl. tisztítás stb.).

TU42     Alumínium ötvözetből gyártott tartányok, beleértve a védőbéléssel ellátottakat is, csak akkor használhatók, ha az anyag pH értéke legalább 5,0 és legfeljebb 8,0.

TU43     Egy üres, tisztítatlan tartány a bélés utolsó vizsgálata érvényességének lejárta után, újratöltés előtt legfeljebb három hónapig adható fel szállításra a bélés következő felülvizsgálatának végrehajtása céljából (lásd a 6.8.4 d) pontban a TT2 különleges utasítást).



[1])    A relatív sűrűség (d) kifejezés a „sűrűség” szinonimájának tekintendő, ez a fejezet végig ilyen értelemben használja.

[2])     Ha a kiindulási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a jóváhagyást a küldeménnyel érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.

*           Magyarországon lásd még a 45/2012. (V 8.) VM rendeletet is.

[3])         Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, a küldemény által érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatósága

[4])     Ha a származási ország nem valamely ADR Szerződő Fél, akkor a jóváhagyást a küldeménnyel érintett első ADR Szerződő Fél illetékes hatóságának kell elismernie.

[5])     Kivételt képeznek az 1, az 5.2 és a 7 osztály anyagainak szállítására szolgáló tartányok (lásd a 4.3.4.1.3 pontot).

[6])     Szükség esetén az anyag gyártójával és az illetékes hatósággal kell konzultálni annak megítéléséhez, hogy az anyag a tartány, a battériás jármű vagy a MEG-konténer anyagával összeférhető-e.

[7])     A tartány védelmének példái:
   az oldalirányú védelem állhat pl. hosszanti tartórudakból, amelyek a tartány két hosszanti oldala középvonalában vannak;
   a felborulás elleni védelem állhat pl. erősítőgyűrűkből vagy a keretre erősített keresztrudakból;
   a hátulról jövő lökések elleni védelem lehet pl. lökhárító vagy ütközőkeret.

[8])    Erre vonatkozó útmutatás található a European Industrial Gases Association (EIGA) „A tartányok nyomáscsök­kentő szerkezeteinek idő előtti működésbe lépését megakadályozó módszerek” című dokumentumában,  elérhető www.eiga.eu.